Kayyum bir belediyede daha Kürtçe tabelayı indirdi!

Kayyum atanan Mardin’in Derik ilçe Belediyesi’nin Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelası söktürüldü.

Kayyum bir belediyede daha Kürtçe tabelayı indirdi!
 Mardin’in Derik ilçe Belediyesi’nin Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelası dün akşam saatlerinde söktürüldü. Kapının girişindeki 'Kürtçe hoş geldiniz' yazısı ise kaldı. Kayyumolarak Derik Belediyesine atanan Muhammet Fatih Safitürk, "İki tabela hariç hizmet binasındaki bütün Kürtçe tabelalar duruyor. Bu iki tanesi yenilemek için kaldırıldı. Yerlerine yeni Kürtçe tabelalar asılacak" dedi.

Derik’te DBP’li Belediye’ye kayyum olarak atanan ilçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, Belediyenin her iki cephesine bulunan ve üzerinde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice ’Derik Belediyesi’ yazılı olan tabelayı dün akşam söktürdü. Kaymakam’ın talimatı ile polis söktüğü tabelanın yerine Türk bayrağı asarken, yaklaşık bir yıldır asılı olan tabelanın sökülmesi tepkilere yol açtı. Şu anda Belediye binasında her hangi birtabela bulunmazken, sadece girişte üzerinde Kürtçe, "Hoş geldiniz" yazısı kaldı.

YENİLENMEK İÇİN KALDIRILDI

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği, 28 belediyeye yönelik görevlendirmeler kapsamında Derik Belediye Başkanlığına getirilen Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk, belediye binasında Kürtçe tabelanın kaldırıldığı iddiasına ilişkin, "İki tabela hariç hizmet binasındaki bütün Kürtçe tabelalar duruyor. Bu iki tanesi yenilemek için kaldırıldı. Yerlerine yeni Kürtçe tabelalar asılacak." dedi.

Safitürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara hizmet için bu göreve atandığını ve görevini en iyi şekilde yerine getireceğini söyledi.

Belediye hizmet binasında Kürtçe tabelaların kaldırıldığı iddialarının doğru olmadığını belirten Safitürk, şöyle devam etti:

"Belediye hizmet binamızda Kürtçe tabelalar yerinde duruyor. İki tabela hariç hizmet binasındaki bütün Kürtçe tabelalar duruyor. Sadece iki tanesi yenilemek için kaldırıldı. Yerlerine yeni Kürtçe tabelalar asılacak. Şu anda çalışmaları sürüyor. En kısa zamanda asılacak. Kürtçe bizim dilimiz."

Ağrı’nın Diyadin ilçesi’ndeki üzerinde Kürtçe yazılı olan Belediye tabelasının kayyum sökülmesi üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konunun terör olduğunu, kürtçe ile bir sorun bulunmadığını belirtererek tepki göstermiş ve sökülen tabela bugün yerine konulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
1