DEPLASMANDA YOK, İÇ SAHADA VAR

Öncelikle Maça ilik nakli için donör aranan 3,5 yaşındaki lösemi hastası Öykü Arin'e destek amacıyla; "Öykü Arin'e Umut Ol, İlik Nakli Hayat Kurtarır" yazılı pankartıyla sahaya çıkan Amedspor'u bu düşünceli ve duyarlı davranışından dolayı kutluyorum.

Amedspor Utaş Uşakspor maçına, 4-2-3-1 klasik saha içi dizilişiyle, Utaş Uşakspor ise 4-2-3-1 dizilişiyle başlayıp ara ara özellikle Amedspor yarı alanına yerleşmede 4-3-3'e dönerek ofans'da çok adamla çoğalmayı denediler.

Amedspor'da Teknik Direktör Mehmet Budakın bir önceki hafta Hacettepe maçında gördükleri sarı kartlar nedeniyle cezalı duruma düşen , bu sezon 21 maçın 21'inde ilk 11'de sahaya çıkan Volkan Geyik ve 18 maç 11'de başlayan Hasan Küççük'ün yokluğunda Ferat Yaşar ve Ara transfer döneminde Diyarbakır Yolspor'dan transfer edilen genç futbolcu Bünyamin'e ilk 11'de forma verirken, Nezir Özer'i de kulübeye çekerek Sıddık İstemi'yi de yeniden ilk 11'de  Utaş Uşakspor maçında sahaya sürmüştü.

Maçın ilk tehlikeli pozisyonunu kaleci Erdi'nin kurtarışıyla atlatan Amedspor, oyunun 15'inci dakikasında rakip futbolcu Tayfun'un topu elle kesmesi sonucu kazanılan penaltıyı Umut Koçin'in kaleciye nişanlaması sonucu Amedspor maçın ilk dakikalarında öne geçme şansınıda bir anlamda tepmiş oldu. Penaltının kaçırılmasının psikolijisini çabuk atlatan ve oyun düzeninden sapmayan Amedspor rakibi karşısında bu süreçte Mansur Çalar ve Bünyamin Yürür'ün şutör özelliklerinden rakip kaleyi yoklayarak pozisyon yaratmasını bildiler, yakalanan bazı ataklarda ise Amedspor'lu futbolcuların oyun aklı ve kreatiflikten uzak tercih hataları atakların erimesine neden oldu. Yine Utaş Uşakspor'un üst üste bulduğu kornerler ve devre biterken Tayfun'un gol olabilecek şutunu kaleci Erdi'nin çıkarmasını da Amedspor'un şansı olarak görüyorum.

Maçın ikinci yarısına Amedspor daha baskın bir oyun yapısıyla başlarken oyunu da domine eden taraf oldu. Kanatları daha iyi kullanıp rakip ceza alanına daha komplike inmesini becerebilen Amedspor bunun sonucunda önce Furkan Yaman'ın şutunun direkten dönmesi ve hemen ardından 65'inci dakikada Mansur'un doğru yerde bulunup  golü atmasıyla skor olarak da maçta öne geçti. Golün ardından baskılı futbolunu devam ettiren ve golden sonraki 15 dakikalık bölümde pozisyon bulmaya devam eden Amedspor oldu. Umut Koçin'in vuruşunu kalecinin çıkarışı ve hemen ardından gelişen pozisyonda İlk golü atan Mansur Çalar'ın şutunun sekmesiyle Furkan'ın topu filelere göndermesi Amedspor'u rahatlattı. 
Amedspor'da Maçın son 15 dakikalık bölümünde biraz da skorun verdiği rahatlıkla yaşanan konsantrasyon eksikliği önce 90+1'inci dakika da golü kalesinde görmesine ve akabinde belki de maçın berabere bitmesine neden olabilecek tehlikeli bir gol pozisyonu yaşamasına neden oldu. 
Nihayetinde Amedspor iç sahada yine önemli bir 3 puan aldı. Play Off hattıyla arasında 8 puanlık fark devam ediyor. Amedspor aynı ciddiyetle ama iç sahada ki başarılı performansını deplasman maçlarında da sergilemeyi başarıp bir galibiyet serisine imza atmayı becerebilirse bu kaliteli takımların yer aldığı çekişmeli Beyaz Grup'ta Play Off yarışını son haftalara kadar kovalayıp yarışın içinde kalabilir. 
Diğer yandan Amedspor'da bu sezonun kazancı genç futbolcular olabilir. Sistematik kullanarak, yeterli şanslar verilerek takımın önümüzdeki sezon takım kadrosuna maç tecrübesi kazanmış olarak eklenecek genç futbolcular, Amedspor'un ileriki yıllarında takım kadrosunun nüvesini oluşturacaktır.
Tam da bu noktada bugün ilk kez 11'de forma şansı bulup başarılı bir futbol ortaya koyan Bünyamin'in maçın iyilerinden biri olduğunuda belirtmek isterim.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere.

YORUM EKLE
1