Dolar faiz toplantısı öncesi yükseldi

Dolar, perşembe günkü faiz toplantısı öncesinde hareketlendi. Bankalararası piyasada dolar/TL, 2,14'ü aştı.

Dolar faiz toplantısı öncesi yükseldi
 Dün haftanın ilk işlem gününde, özellikle Paskalya tatili nedeniyle Avrupa piyasalarının kapalı olması nedeniyle döviz piyasasında işlem hacminin düştüğü görülürken, 2,1310-2,1350 dar bandında hareket eden dolar/TL günü 2,1337'den tamamlamıştı.

Bugün bankalararası piyasada güne 2,1351 seviyesinden başlayan dolar/TL, şu dakikalarda 2,14 seviyesini aşarak 2,1414'ten alıcı bulurken, gün içinde en düşük 2,9413'i gören avro/TL ise şu dakikalarda 2,9560 seviyesinden işlem görüyor

"Faiz düşerse, kur 2.15'in üzerine çıkabilir"

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz,  piyasanın 24 Nisan'da açıklanacak Merkez Bankası PPK kararını beklediğini belirtti.

Piyasadaki çeşitli söylentiler ve faiz tartışmaları nedeniyle Türk Lirası'nın kararsız bir seyir izlediğini ifade eden Yılmaz, "Politika faizinde değişiklik beklemediğimiz Kurul toplantısında eğer faiz indirimi gerçekleşirse Türk lirası değer kaybederek dolar/TL 2,15'in üzerine doğru hareketlenebilir. Faiz hamlesi olsa da olmasa da piyasa karar metnindeki tonu tartışmaya başlayarak bir sonraki hamlenin ne zaman ve ne kadar güçlü olabileceğini kestirmeye çalışacaktır. Karar metninin tonu doğrultusunda Türk lirası hareket edecektir. Eğer bizim ve piyasanın beklediği gibi politika faizinde bir değişiklik yapılmazsa Türk lirasının 2,10 seviyesine doğru değer kazanması beklenir."

Dolar/TL'nin bugünkü sınırlı hareketini dün ABD'deki "Öncü Gösterge Endeksi"ndeki yükselişe bağlayan Yılmaz, ekonominin gücüne işaret eden verinin ardından ABD devlet tahvillerine gelen satışlarla yükselen faizin doları desteklediğini söyledi.

Yılmaz, bu sabah da Asya piyasalarında gelişmekte olan ülke kurlarının dolar karşısında sınırlı değer kayıpları yaşadığını anımsatarak ,"Orta ve uzun vadede; şimdilik denge seviyesinden değersiz olduğunu düşündüğümüz Türk lirasının güç kazanmayı sürdürmesini beklemekteyiz. PPK öncesinde; günlük kısa vade işlemlerde dolar/TL'de 2,1253'ün destek  ve 2,1457'nin direnç seviyeleri olarak takip edilebilir" dedi.

"2,13 önemli bir seviye"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut ise, dolar/TL kuruna 23 Nisan tatili öncesinde ve perşembe günü gerçekleşecek PPK toplantısı öncesinde alımların geldiğini ifade etti.

Dolar/TL'de 2,13'ün önemli bir seviye olarak göründüğünü ve kurun bu seviye üzerinde kaldığı sürece 2,1450 - 2,1500 seviyelerini hedefleyebileceğini belirten Karabulut, şunları söyledi:

"Daha uzun vadede yükseliş hareketinin görülebilmesi için ise bu band aralıklarının yukarı yönlü kırılması gerekiyor. PPK toplantısının kur üzerinde belirleyici olacağını söyleyebiliriz. Olası bir faiz indirimi hareketi gerçekleşirse kurda yukarı yönlü hareket görülebilir. Buna karşılık, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın son konuşmasında enflasyon aşağı yönlü momentuma girmeden faiz indirimi için yeterli koşulların oluşmayacağı sinyali vermesi sonrasında piyasa genelinde bir faiz veya politika değişikliği beklenmiyor. Dolar/TL'de 2,1300 seviyesi üzerinde kalındığı sürece yukarı hareketler etkili olabilir. 2,1250 ve 2,1180 gevşeme halinde görülebilecek kısa vadeli destekler olarak görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER