Diyarbakır'da 'Öncelik Yayanın' etkinliği

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’yla birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacıyla  'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe katıldı.

Diyarbakır'da 'Öncelik Yayanın' etkinliği

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik önemli bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile yaya öncelikli trafik anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı'nca 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde eş zamanlı olarak uygulama gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da düzenlenen etkinliğe, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganı ve pankartlarıyla araçları durduran İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, araç şoförlerini uyardı. Türkiye’nin her ilinde etkinliklere başladıklarını dile getiren İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, trafik terörünün yaşattığı acıları azaltmak konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Yardımcısı Çataklı, "Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de trafik çok önemli bir sorun. Her yıl binlerce insanımız hayatını kaybediyor, 100 binlerce yaralılarımız oluyor. Maddi kayıplar meydana geliyor, bin 700 civarında yayayı her yıl trafik kazalarında kaybediyoruz. Geçen yıldan bu yana özellikle trafikte farkındalığı artırmak maksadıyla belli kampanyalar başlattık. Bugün de bütün illerimizde vali ve kaymakamlarımızın koordinasyonuyla trafikte özellikle yayalarla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak için kampanya başlatmış oluyoruz. Türkiye'nin her ilinde bu an itibariyle bu kampanyayı başlatıyoruz. Terörün kat kat ötesinde zararları olan ve çok ciddi bedeller ödediğimiz bir konu trafik konusu o nedenle burada yaşadığımız acıları azaltmak bakımından özellikle yayalarla ilgili trafikte yayaların önceliği hususunu ortaya koymak ve bu konuda farkındalık oluşturmak faaliyetini bugün burada başlatıyoruz. Bu konuda özellikle sivil toplum kuruluşları ve öğrencilerimizden destek bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Atilla, Çataklı, Güzeloğlu ve beraberindekiler, şoförleri uyararak yayalara ve trafik kurallarına dikkat etmelerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER