Öcalan: Özerklikte ısrar süreci sabote eder!

Abdullah Öcalan'ın "İmralı zabıtları" haberinde yer alan ifadelerini hatırlatan Akşam Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, PKK liderinin o sözlerini hatırlattı...

Öcalan: Özerklikte ısrar süreci sabote eder!
 Akşam Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, Türkiye’de oluşturulmaya çalışan ‘özerklik’ korkusuna açıklık getirerek, Öcalan’ın “Kolektif haklar ve Kürt reformu yasası yapılacak. Biz demokratik özerklikte ısrar edersek, bu sabote olur.” Sözlerini hatırlattı.
Cemaatin öncülük ettiği çözüm süreci karşıtı cephenin her fırsatı değerlendirdiğini kaydeden Tayiz, Kürt siyasetçilerin ise bu durumu gözetmeden yaptıkları açıklamalar ile cemaate malzeme verdiğini yazdı. Tayiz, Kürt siyasetinin lideri Abdullah Öcalan'ın "İmralı zabıtları" haberinde yer alan ifadelerini hatırlattığı yazısında "özerklikte ısrar edersek süreç sabote olur" sözlerine vurgu yaptı.

İşte Tayiz'in yazısındaki ilgili bölüm:

CEMAATİN KARA PROPAGANDASI

Cemaatin kara propagandasına maalesef en çok malzemeyi sağlayan Kürt siyasetçiler oluyor. Demokratik özerklik ve Öcalan’ın özgürlüğüyle ilgili sorumluluktan uzak çıkışları, popülist söylemleri Cemaat’in kara propagandasını besliyor.

ÖCALAN: ÖZERKLİK ISRARI SABOTAJ OLUR!

Oysa Abdullah Öcalan, demokratik özerklik meselesinin ne kadar hassas olduğunu daha çözüm sürecinin başında BDP heyetine ayrıntılı olarak anlattı. Kamuoyunda “İmralı Zabıtları” olarak bilinen görüşme tutanaklarında Abdullah Öcalan’ın, bu konuda BDP’ye yaptığı uyarı şöyle geçiyor:“…(Demokratik özerklikle ilgili soru üzerine) Kolektif haklar ve Kürt reformu yasası yapılacak. Biz demokratik özerklikte ısrar edersek, bu sabote olur.”

BDP HEYETİYLE ÖZERKLİK VE AF DİYALOGLARI

BDP’li heyet, Öcalan’a kendi durumuyla ilgili olarak da kritik bir soru yöneltiyor. Soruyu ve cevabı aynen aktarıyorum:

“ – S.S.Önder: Sayın Başkan, süreci tıkayacak olan da sürecin önünü açacak olan da sizin koşullarınız. Buna dönük yetkililerle görüşmelerinizde bir takviminiz, bir mutabakatınız var mı?”

Tutanaklarda bu soruya Öcalan’ın yanıt vermek istemediği notu düşülüyor. Konuşmaların ilerleyen aşamasında Sırrı Süreyya Önder, tekrar aynı soruyu yöneltiyor:

“- S.S.Önder: Sizin konumunuz

ne olacak?”

“- Öcalan: (Gülerek) Ne ev hapsi, ne de af bunlara gerek kalmayacak. Herkes, hepimiz özgür olacağız.”

SIRAT KÖPRÜSÜ

Diyaloglarda da açıkça görüldüğü gibi Öcalan, her soruyu dikkatlice yanıtlamaya çalışıyor. Zira edeceği her lafın/sözün siyasi sonuçları olabileceğini biliyor. Demokratik özerklikte ısrarın çözüm sürecini sabote edecek gelişmelere yol açacağının farkında. Kendi konumunu öne alan yaklaşımlardan da rahatsız olmakta. Bu anlayışın süreci daha başından boşa çıkaracağını bilmekte. Öcalan’ın çözüm sürecini sık sık “Sırat Köprüsü”nden geçmeye benzetmesi boşuna değil. Barış süreçleri Sırat Köprüsü’nden geçmeye benzer. Dengeyi korumak önemlidir. Özgürlük sorumluluk taşımaktır, popülist çıkışlar yapmak değil.
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER