GSYD’NİN DİRAYETİ

Bölgemizde kısa sürede yaptığı çalışmalarla bir spor STK’sı hüviyetine bürünen Derneğimiz GSYD (Güneydoğu Spor Yazarları Derneği) , Diyarbakır’da spor gazeteciliğini yapan bir grup spor yazarı arkadaşımız tarafından Diyarbakır merkezli olarak 2017 yılında kurulmuş, kısa sürede Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kentleri başta olmak üzere Ülkemizin birçok kentinde temsilci atama çalışmalarını tamamlamış olup şubeleşme çalışmalarında önemli yol almıştır. 


Çatısı altında buluştuğumuz GSYD, amacına ulaşmak için yapacağı çalışmalarda her şeyden önce spor gazetecilerinin önemi hakkında kamuoyu oluşturmaya, genelde Ülke, özelde Bölge sporunun gelişmesi için gençliğin bu yönde özendirilmesi için basına düşecek görevlerin yerine getirilmesini sağlamaya öncelik verip mesleki gelişimi hedefleyerek, spor gazeteciliğinin gelişimini sağlamak, bilgi ve kültür düzeylerini yükseltmek, üyelerinin mesleki eğitimine önem vererek,yurt içinde kültürel çalışmalar yapmayı amaç edinmiştir.


GSYD’nin amaçları ve hedefleri arasında yer alan sosyal ve mesleki çalışmalardan bazıları ise;
-Spor gazeteciliğinin ve genel olarak basın mesleğinin onurunu korumak, bu amaçla başka basın kuruluşlarıyla işbirliği yapmak,
-Basında sporla ilgili konularda çalışanların özellik isteyen ve uzmanlık işi olduğunu ve bunun basın için vazgeçilmeyecek bir dal olduğunu kamuoyuna benimsetmek, bu konuda öteki basın kuruluşlarının desteğini sağlamak.
-Spor Bilimleri çalışmalarına bütüncül ve kapsayıcı yaklaşımlarda bulunup akademik çalıştaylar, düzenlemek,
- Ülkede ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sporun yayılması ve gençliğin özendirilmesi için yayınlar ve organizasyonlar yapmak, kurs,panel, seminer, konferans, açık oturum ve benzeri toplantılar tertiplemek ve tertiplenenlere katılmak olarak belirledik.


Derneğimiz GSYD bu amaçla; Kuruluşunun üstünden daha 1,5  yıl geçmemişken,
23 Ocak 2018 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezin’de ‘’DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ SPOR KULÜPLERİNİN YÖNETİM VE YAPISAL SORUNLARI PANELİ’’ ni düzenleyip Türk Futbolunun önemli yöneticileri, spor ve teknik adamlarıyla bölgemiz spor bileşenlerini buluşturmuştur.


21 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’da düzenlediğimiz ‘’GSYD (GÜNEYDOĞU SPOR YAZARLARI DERNEĞİ) SPOR BİLEŞENLERİ ÇALIŞTAYI’’ ında ise bizler için çok önemli olan Amatör Spor Kulüplerinin ne tür sorunlarla karşılaştıklarını anlamanın,  sağlıklı bir spor sistemi oluşturabilmek için elzem olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak Çalıştayımızın amacını, özelde Diyarbakır, genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerinin sorunlarını ortaya koymak ve bu sorunları Kent spor bileşenleri ile tartışmak üzerine planladık.


Çalıştayımızda ortaya çıkan sorunlar ve bulgular, amatör spor kulüplerinde alt yapı finansal, örgütsel, hukuksal, yönetsel sorunların yanı sıra personele, tesislere ve malzemeye ilişkin sorunların varlığına işaret etmiştir. Sonuç olarak, kulüplerdeki sorunların bir kısırdöngü sürecinde birbirlerini yeniden ürettiği çalıştayda tespit edilmiştir. Çalıştay sonucumuz raporlaştırılarak paydaş kurumlara sunulup spor kamuoyu ile de payaşılmıştır. Çalıştayımız sonunda ortaya konan karar gereği önümüzde ki aylarda derneğimiz ev sahipliğinde bölge kentleri spor bileşenlerinin ve yetkililerinin geniş katılımlarıyla  tarihi daha sonra ilan edilecek bir spor konferansı düzenlenmesi ve  kentte bir spor danışma meclisi kurulması prensip kararı alınmıştır. 


Yine derneğimizin GSYD’nin projesi olan, ''Sporda Kaybeden Yoktur, Sporda Hayat Vardır'' sloganıyla adeta özdeşleşen Sokak Futbolu 5'te Devre 10'da biter’i Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dicle Üniversitesi ile ortaklaşa düzenledik.  22 Şubat'ta Dağ Kapı Meydanı'nında başlayan turnuvamız 110 okuldan 1100 öğrenciyi futbolla buluşturdu.  “5’te devre 10’da biter” sokak futbolu projemizde temel amaç özellikle Diyarbakır’ın varoş semtlerinde ki çocuklarımızı sporla buluşturup, dürüst oyun ve spor kültürünü aşılamak ve turnuva sonunda yetenekli olan çocukları spora yatkınlık taramasından geçirerek spor hayatlarına yön vermek üzerine planladık. Sokak Futbolu 5'te Devre 10'da biter'de maçlar kentimizin sokak sahalarında bir ay boyunca devam etmiş, çocuklarımızın maçlarda ki heyecanı, mücadelesi, ve birbirlerine karşı fair play'lik davranışları ne kadar doğru bir iş yaptığımızın da göstergesi olarak karşımıza çıkmıştır. Turnuvamız Diyarbakır Stadyumunda   28 Mart 2019 Perşembe günü etkinlikler, ilkokul ve Ortaokul final maçları, Kupa-Plaket töreni ve Türkiye’nin isim yapmış eski futbolcularının forma giydiği şöhretler maçı ile nihayetlenmiş, Turnuva sonunda Çocuklarımızın anılarında yer edecek ve asla unutamayacakları kendileri için bir sürpriz gerçekleştirilmiştir. Çocuklarımız hayallerinin Milli futbol yıldızları; Emre Aşık, Hasan Kabze, Ahmet Dursun,Tuncay Şanlı, Serdar Kulbilge, Fevzi Elmas, Mehmet Gönülaçar ve Mustafa Özer'in yer aldığı şöhretler karması ile gösteri maçı yapmışlardır. 


Turnuvamızda belirlenen genç yetenekler, Dicle Üniversitesi'nde spora yatkınlık taramasından geçirilecek. Tarama sonucu içlerinden seçilecekler büyük kulüplerin alt yapısına yönlendirilecek. 
Projemizin turnuva sırası ve sonrası Ulusal Medya’da genişçe yer bulması, Ülke çapında örnek proje olarak projemizin beğenilmesi derneğimizi onure etmiş, derneğimizce projemiz, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu tarafından belirlenen Türkiye Fair Play Ödülleri için aday başvurusunda bulunmuştur.


Dirayetli çalışmalarıyla GSYD, özellikle bölgemizde bundan sonra ki süreçte de sporun mevcut sorunları ve sorunlarına ilişkin görüşlerinin tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması amacıyla tüm bölge spor bileşenleriyle birlikte kolektif bir çabayla çalışmaya devam edecektir.
Bir sonra ki yazım da buluşmak üzere…

YORUM EKLE
1