AK Parti aday listesinde 'Memiş' krizi

AK Parti Diyarbakır 3. sıra milletvekili adayının ismi 'Yunus Memiş' kriz yarattı. Listede aynı isimde başvuran iki kişi olması ve ikisinin de "Aday benim" demesi üzerine işler karıştı.

AK Parti aday listesinde 'Memiş' krizi
 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için milletvekili adayları listesini YSK'ya teslim eden AK Parti'de 'Memiş' krizi doğdu.

AK Parti'nin milletvekili listesini cuma günü YSK'ya sunması ve akabinde adayların kamuoyuna açıklanmasıyla, Diyarbakır'da 3'üncü sırada adı açıklanan 'Yunus Memiş krizi' ortaya çıktı. 

2 MEMİŞ OLUNCA...

Habertürk gazetesinden Ahmet Yukuş'un haberine göre, Diyarbakır'da Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş ile aynı zamanda akrabası olan ve engelli kontenjanından başvuru yapan Yunus Memiş arasında adayın hangisi olduğu tartışma konusu oldu.

"SORUNU YSK ÇÖZECEKTİR"

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, kendisinin öğretmenlikten 31 Ağustos tarihi itibarıyla istifa ettiğine dair dilekçesini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verdiğini belirterek, şöyle dedi:
"AK Parti beni 3'üncü sırada milletvekili adayı gösterdi. Listelerin açıklanmasından sonra partimizin Genel Başkan yardımcıları beni arayarak aday olduğumu ve beni tebrik ettiler. Ancak, Diyarbakır için başvuran ve yakınım olan Yunus Memiş de adayın kendisi olduğunu söylüyor. Partimizin YSK'ya kimin bilgilerini verdiğini tam olarak bilmiyorum. Sorunu YSK çözecektir."

ak-parti-memis.jpg
"AKRABAM ADAY GÖSTERİLMİŞSE ONU DA DESTEKLERİZ"

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Memiş, kendisini Diyarbakır'da aralarında, 'Peygamber Sevdalıları Platformu'nun da bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşunun desteklediğini ifade ederek, "YSK'ya sunulan listede akrabam olan diğer Yunus Memiş aday gösterilmiş ise onu da destekleriz. Onun için de çalışırız" diye konuştu.

DİĞER YUNUS MEMİŞ 'TEN İDDİALI ÇIKIŞ: GERİ ÇEKİLMEM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

"Aday benim diyen" ve engelli kontenjanından başvuru yapan Yunus Memiş ise, Ankara'da olduğunu listenin birinci sırasında yer alan Galip Ensarioğlu'nun daveti üzerine görüşmeye geldiğini belirterek, şöyle dedi:

"AK Parti'nin YSK'ya sunduğu listedeki bilgiler bana ait ve açıklanan milletvekili adayı benim. Diğer Yunus Memiş araya girmeye çalışıyor. Geri çekilmem söz konusu değildir. Diğer Yunus Memiş'in istifa etmediğini biliyorum. Ama benim adaylığımı çekmem söz konusu değildir." 

ak-parti-memis-2.jpg 
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2015, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
1