Bahçeli koltuğunu kaybetti Meclis'te oturma düzeni değişti

1 Kasım seçim sonucuna göre Meclis Genel Kurulu'ndaki oturma düzeni değişecek. MHP'nin vekil sayısının az olması nedeniyle MHP'li vekiller HDP'nin sırasına oturacak.

Bahçeli koltuğunu kaybetti Meclis'te oturma düzeni değişti
 1 Kasım seçim sonuçlarına göre TBMM'deki oturma düzeni değişiyor. 1 Kasım seçiminde memleketi Osmaniye'yi kaybeden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni oturma düzeninde HDP'nin sıralarında oturacak.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti tek başına iktidar oldu, 4 parti barajı aştı. AK Parti yüzde 49,4 ile oyların yarısına varan çoğunluğun sahibi olurken, CHP 7 Haziran'da aldığı oylarını korudu. En büyük düşüş ise MHP ve HDP'de yaşandı.

MHP 40 KOLTUK KAYBETTİ

Sonuçların kesin olarak belli olduğu saate kadar barajı aşıp aşmadığı netleşmeyen HDP'nin oy oranı yüzde 10.75; Meclis'teki koltuk sayısı ise 59. Oy oranı sıralamasında üçüncü parti olan MHP ise, 80 ilde yaşadığı düşüşle Meclis'te 40 koltuk kaybetti. MHP'nin oy oranı 11.9; vekil sayısı ise 40.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ OTURACAK

Bu sonuçlarla Meclis'te oturma düzeni de değişti. Eski düzende sırasıyla AK Parti, CHP, MHP ve HDP vekilleri oturuyordu. Yeni düzende AK Parti'li vekillerin oturduğu alan genişleyecek, sonraki sıralarda CHP'liler oturacak. Üçüncü sırada ise MHP yerine HDP milletvekilleri oturacak. MHP de HDP'nin eski yerine, yani son sırada kendisine yer bulacak. HDP sıralarının ön sıralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ oturacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER