BDP kepenk indirecek geriye HDP kalacak!

BDP grubu meraklaa beklenen kararı açıkladı. Basına kapalı yapılan toplantıdan BDP'nin HDP'ye katılması yönünde karar çıktı...

BDP kepenk indirecek geriye HDP kalacak!
 HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, BDP'nin HDP'ye katılımı noktasında her iki partinin ortaklaştığını ve bu sürecin en kısa zamanda gerçekleşeceğini belirtti. HDP'nin bu yeni sürecinin tüm Türkiye'yi ve dünyayı ilgilendirdiğini dile getiren Kürkçü, "Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız. Bu noktada ortak bir mutabakata vardık. Sahici bir adım atıyoruz" dedi. 

BASINA KAPALI TOPLANTIDA KARAR ÇIKTI

BDP ve HDP milletvekilleri, BDP’nin HDP’ye katılmasıyla ilgili olarak BDP Genel merkezinde bir araya geldi. Katılımın yanı sıra son siyasal gelişmelerin de ele alındığı toplantıya BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de katıldı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katılmadığı toplantı, basına kapalı gerçekleşti.

MECLİSTE HDP GRUBU KURULACAK

Toplantının ardından basına açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, toplantıdan parlamentoda HDP grubu oluşturma kararı aldıklarını belirtti. Uzun süredir tartışılan bir konu olduğunu söyleyen Kürkçü, HDP'nin yeniden kuruluş sürecini seçimlerin ardından hızlı biçimde ele aldıklarını belirtti. Yeni bir adım attıklarını kaydeden Kürkçü, HDP'yi kitlesel ölçeğe ulaştırma noktasında ortak karar aldıklarını dile getirdi.

BDP BİR HDP BİLEŞENİ OLARAK YENİDEN ŞEKİLLENECEK

BDP'nin ise HDP'nin bir bileşeni olarak kendi sürecini yeniden şekillendireceğini belirten Kürkçü, "Hedef kitlemize göre yeniden bir şekillendirmeyle, yeni kuruluş sürecini yaşayacağız. HDP grubu sadece meclis grubu olmakla yetinmeyip, Türkiye'nin geleceğine dönük bir süreci kapsıyor. Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız. Bu durum sadece Türkiye'yi değil dünyayı ilgilendiriyor. Buradaki Kürt sorununda çözümün gelişmesi bölgeye ve Ortadoğu'ya da yansıyacaktır. Önünü açacaktır" diye konuştu.

KÖŞK SEÇİMİ ÖNESİ SÜREÇ TAMAMLANACAK

"Sahici bir hamle yapıyoruz" diyen Kürkçü, HDP grubunun oluşması için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde bu süreci tamamlayacaklarını söyledi. Bu süreç ve birleşme seramonisi için zaman gerektiğini kaydeden Kürkçü, "HDP'nin misyonu için, nasıl örgütlenecek, karşılaştıklarını nasıl aşacağı konularını, yeni süreçle karşılaştıracağız" dedi.

ÖCALAN İLE PAZAR GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ise hafta sonu İmralı Adası'nda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yapılacak görüşmeye ve bugünkü toplantının yansımasına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Pazar günü adaya gidilerek sayın Öcalan ile görüşme gerçekleştirilecek. Sayın Öcalan ile de bugünkü toplantı sonuçları paylaşılacak. Kendisi HDP'ye büyük önem atfediyor. Türkiye'deki tüm kesimleri kapsaması açısından önemsiyor. Kendisine anlatacağız. Nasıl bir değerlendirme yapacak, onu bilemiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER