BDP'de Selahattin Demirtaş krizi

Bir süre önce eş başkanlığı bırakmak istediğini açıkladıktan sonra, Nevruz kutlamalarında da alandan erken ayrılan Demirtaş'ın yokluğunda BDP iki haftadır grup toplantısı yapamıyor. Toplantıyı HDP yapıyor.

BDP'de Selahattin Demirtaş krizi

 Siyasi partiler, seçimlerin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ikinci grup toplantılarını yaptı, Barış ve Demokrasi Partisi hariç...

Eş Başkan Selahattin Demirtaş, grup toplantısına başkanlık etmediği içiniki haftadır, Meclis’teki toplantısını “kardeş parti” Halkların Demokratik Partisi’ne devretti.

DEMİRTAŞ'IN YOKLUĞU DİKKAT ÇEKİYOR

Bu tablo, BDP’de bir süre sonra yaşanacak değişikliklerin habercisi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile birleşme hazırlıkları yapan parti, hem bukatılım sürecini hem de eşbaşkanlık koltuğuna kimin oturacağını tartışıyor.

Eşbaşkan Demirtaş, yerel seçimlerden önce koltuğu bırakmak istediği mesajını vermişti. O tarihten bu yana üç önemli toplantıda yer almaması dikkat çekti. Diyarbakır’da düzenlenen Abdullah Öcalan'ın da mektubunun okunduğu Nevruz kutlamalarında, daha önceden basına verilen programda yer aldığı halde konuşmasını yapmak için sahneye çıkmadı. Kutlamalara kısa bir süreliğine katılıp alandan ayrıldı.

Seçimlerin ardından ise Ankara’da parti içi toplantılara katıldığı halde, grup toplantılarını yapmadı. Meclis içtüzügü gereğince resmi olarak grup başkanı sıfatı taşıyan Demirtaş toplantıya başkanlık etmediği içingrup toplantısı yapılmadı, yerine birleşme hazırlıkları yapılan HDP’nin Eş Başkanları konuştu.

RESMİ AÇIKLAMA: HENÜZ KARAR ALINMADI

BDP hafta sonu yaptığı iki toplantıda bu konuyu ve birleşmeyi tartıştı. Milletvekilleri de Demirtaş da karar alma süreci tamamlanana kadar basına konuşmama kararı aldı. Al Jazeera Türk'ten Gonca Şenay'ın haberine göre ısrarla sorulan sorulara verilen tek yanıt:“Tartışmalar devam ediyor, henüz karar alınmadı.”

Al Jazeera'ninkaynaklarından aldığı bilgiye göre Selahattin Demirtaş önümüzdeki günlerde seçimlerin yenileneceği Ağrı ve Güroymak’a, bir de seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla olaylar çıkan Ceylanpınar’a gidecek.

ÖCALAN İLE GÖRÜŞME SONRASI NETLEŞECEK

Eşbaşkanlık koltuğuna kimin oturacağını tartışan BDP’de milletvekillerinin HDP’ye katılımı konusunda da son karar verilmedi. Haftasonu İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapılması beklenen görüşme sonrasında bu kararın netleşebileceği belirtiliyor.

DEMİRTAŞ VE SAKIK BDP'DE KALACAK

HDP’nin seçimlerden başarıyla çıkmadığı, projenin bu sonuçla rafa kalktığı yönünde parti içinden eleştiriler var, buna rağmenkatılım konusunda karar kesinleşirsegrubunda bulunan 21 milletvekilinden ikisi hariç 19 kişi Mayıs ayına kadar HDP’ye geçecek. Genel Başkan sıfatıyla partiyi kongreye götüreceği için Selahattin Demirtaş ve Ağrı’da Haziran’da yapılacak seçimlerde yeniden yarışacak olan Sırrı Sakık BDP'de kalacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI MESELESİ DE VAR...

HDP ile birleşme gündeminden sonra, sıra partinin Cumhurbaşkanı adayı konusuna gelecek. Al Jazeera'ninkaynaklarından öğrendiğine göre, HDP’nin Cumhurbaşkanlığı yarışında bir kadın aday çıkarması üzerinde duruluyor. Seçimlerin ikinci turunda izlenecek strateji ise daha uzun tartışmalar sonrasında, daha farklı dengeler gözetilerek belirlenecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER