Kurtulmuş: Başkanlık sistemini dayatacak değiliz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Başkanlık sistemini dayatacak değiliz" dedi.

Kurtulmuş: Başkanlık sistemini dayatacak değiliz
 Vatan’dan Murat Çelik’e konuşan Numan Kurtulmuş, “Vakti zamanı geldiğinde, uygun ortam oluştuğunda, öncesinde yasa gerektirmeyen işler ile yasal düzenlemeyle çözülecek konular halledildikten sonra, en sonunda bu Anayasa tartışması yapılır” dedi.

Kurtulmuş özetle şunları söyledi:

“7 Haziran’da seçmen AK Parti’ye bir sarı kart gösterdi. Ak Parti de bu uyarıyı doğru okuyup, gereğini yaptı. Evet, yüzde 49.5 büyük bir orandır ama ben konuya şöyle bakıyorum: Bu Süper Lig’di, Ak Parti Süper Lig’de şampiyon oldu ama sonuçta bir de Milli Takım var. Milli Takım da Türkiye Büyük Millet Meclisi. Şimdi bizim bir Milli Takım ruhuyla, Parlamento’ya girmiş olan bütün diğer partilerle beraber, Türkiye’nin temel meselelerini halledebilecek bir programla işe başlamamız lâzım.”

“Sürdürülebilir değil”

“Ak Parti’nin bundan sonra hiçbir mazereti olamaz. ‘Ama’sız, ‘fakat’sız, bir saniye bile beklemeden milletin bize yüklediği sorumluluğun gereğini, hiçbir kibir ve gurura kapılmadan yerine getirmemiz gerekiyor. Refahın topluma yayılması, orta direğin ve alt gelir gruplarının alım gücünü artıracak mikro politikaları da hayata geçirmemiz lâzım. Bunun farkındayız. Bize oy vermemiş, hatta Ak Parti’ye kurumsal, kategorik olarak karşı olmuş yurttaşlarımızın da iktidarıyız"

“Bu defa ne fark var?”

“7 Haziran’da oyunu artıran özellikle iki partinin oylarının 1 Kasım’da ciddi oranda düşmesinin temel nedeni güvenlik ve istikrar konusunda onlara yönelik duyulan endişelerdir. Her partinin 7 Haziran ve 1 Kasım sonuçlarından gerekli dersleri çıkardığını ve bundan sonra ona göre davranacağını umuyoruz ve diğer partilerden de katkı bekliyoruz.”

“Sarı kart, turuncu kart”

“İşin Türkçesi, 7 Haziran’da vatandaş bize, ‘Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var’ dedi. 1 Kasım’da da diğer partilere ‘Uzlaşmaz tutumlarınızı bırakın, demokrasi dışı arayışları bırakın’ dedi. 7 Haziran Ak Parti’ye sarı kartsa, 1 Kasım da CHP, MHP ve HDP’ye çok koyu bir sarı karttır. Belki kırmızı kart değil ama çok koyu bir sarı karttır. Bir turuncu kart gibi... Dolayısıyla, onların da buradan ders almalarının, üçünün de özeleştiri yapmalarının zorunlu olduğu kanaatindeyim. Nasıl iktidar gücünü elinde bulunduranın dayatması kabul edilemezse, aynı şekilde muhalefetin de her şeyi reddetmesi kabul edilemez. Bu gerçeği bütün partilerin bundan sonra görmesi ve bu anlayışı göstermesi lazım ki sonuç alabilelim ve Türkiye yol alabilsin. Bu olursa, Türkiye sorunlarını sistematik olarak çözmüş olacak. CHP, MHP ve HDP bu sürece destek olursa, biz katkılarına hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.

“Başkanlık sistemini dayatacak değiliz”

“Bütün konuları kamplaşmadan, kutuplaşmadan azade bir şekilde tartışmamız gerekiyor. Açık olan bir gerçek var; 12 Eylül sistemi çöktü. Ama Anayasası ve yasalarıyla yaşıyor. Yeni bir Anayasa ihtiyacı aşikar. Ve biz başkanlık sisteminin tartışılmasını da, Türkiye’nin bu reform paketinin içindeki başlıklardan, konulardan biri olarak ele alıyoruz. Yoksa meselenin aslı sadece bir konuyu, sadece başkanlık sistemini tartışmak değil. Bir bütünün parçası... Ayrıca bu konu kişilerle ilgili, Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsıyla ve Ak Parti ile ilgili bir tartışma da değil. Türkiye’nin böyle bir ihtiyacı olduğu tartışılıyor ama sonuçta bunu dayatacak, diretecek değiliz. Vakti zamanı geldiğinde, uygun ortam oluştuğunda, öncesinde yasa gerektirmeyen işler ile yasal düzenlemeyle çözülecek konular halledildikten sonra, en sonunda bu Anayasa tartışması yapılır. Toplumun bütün kesimleri, bütün siyasi partiler katılır. Bir oldu bitti ile değil, tam manasıyla bir siyasi konsensüs ile ortaya çıkacak bir Anayasal reforma ihtiyacımız olduğu açık. Biz nasıl bunu sadece bir kişinin ya da Ak Parti’nin ihtiyacı olarak değil, nasıl Türkiye’nin reform alanlarından biri olarak görüyorsak, bütün partiler de samimi olarak böyle görerek görüşlerini ortaya koyarlar, sonuçta da kararı millet verir.”

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER