Leyla Zana'nın yemin krizi milletvekilliği düşer mi?

TBMM eski başkanı Cemil Çiçek, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın geçersiz TBMM yemini sebebiyle milletvekilliğinin düşebileceğini belirtti.

Leyla Zana'nın yemin krizi milletvekilliği düşer mi?
 AK Parti Ankara Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dün HDP'li vekil Leyla Zana'nın yeminini eksik şekilde gerçekleştirmesi sonrasıTBMM’de yaşanan yemin kriziyle ilgili kritik açıklamalarda bulundu.


HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, TBMM'de yemin ederken "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yeminini geçersiz saymıştı. Çiçek, milletvekilinin yasama faaliyeti karşılığında seçildiğine dikkat çekerek “Bir milletvekilinin yasama faaliyetini yerine getirmesi gerekir. Bu faaliyet yerine getirilmediği zaman iş milletvekilliğini düşürülmesine kadar gider” dedi.

LEYLA ZANA'NIN YEMİNİNDE DİKKAT ÇEKEN NOKTA

Yemin metnini “Türk” yerine “Türkiye milleti” diye okumasıyla çok tartışılan Zana, milletvekili yemininin başında da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dönerek, Kürtçe “Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla” ifadesini kullanmıştı.

 

LEYLA ZANA'NIN DURUMU BUNDAN SONRA NE OLACAK?

T24'e konuşan Cemil Çiçek, Leyla Zana’nın bundan sonraki durumuna ilişkin, anayasa ve iç tüzük hükümlerinin açık olduğunu ifade ederek, yemin etmenin yasama faaliyetinin ön şartı olduğunu ve Leyla Zana'nın yemin etmediği takdirde hiçbir yasama faaliyetine katılamayacağını söyledi. 

"YEMİN, BİR VEKİLİN YASAMA FAALİYETLERİNE KATILMASININ ÖN ŞARTI"

2011 seçimlerinde CHP’lilerin yemin etmedikleri için hiçbir yasama faaliyetinde bulunamadıklarına da dikkat çeken Çiçek, milletvekillerinin halk tarafından yasama faaliyetlerine katılma karşılığında seçildiklerini ifade etti. Meclis’e devamla ilgili konuya da dikkat çeken Çiçek, “Yemin faaliyeti bir milletvekilinin yasama faaliyetlerine katılmasının ön şartıdır. Dolayısıyla milletvekili yemin etmediği zaman birçok problem getirir. Milletvekili gelecek yemin edecek. Yasama faaliyetinin karşılığı olarak seçiliyor ve Meclis’e giriyor. Yasam faaliyetini yerine getirmediği zaman iş milletvekilliğinin düşmesine kadar gider. Herhangi kabil edilebilir bir mazeret bildirmeden, hastalık gibi başka şeyler gibi bunlar yoksa devamsızlık problem çıkarır” dedi.

İŞTE LEYLA ZANA'NIN GEÇERSİZ SAYILAN O YEMİNİ

PAYLAŞ
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER