Öcalan'dan olay 1 Kasım ve HDP-PKK açıklaması

Abdullah Öcalan 1 Kasım seçimleri sonrası sessizliğini bozdu. Öcalan, 'PKK ve HDP için özeleştiri yapma vakti' dedi.

Öcalan'dan olay 1 Kasım ve HDP-PKK açıklaması
 Öcalan, HDP’nin kaybetmesini ve sürecin başarısızlığa uğramasının nedenini HDP’nin de PKK ile birlikte yanlış politikalar izlemesine bağladı.


Gazete Habertürk'ün Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, Öcalan'la görüşen devlet heyetinden edindiği bilgileri aktardı.

AKTÖRLER DEĞİŞECEK

Öcalan'la şu aşamada İmralı'da bir heyetin görüşmesinin planlanmadığını ileriki aşamada ise aktörlerin değişeceğini yazdı. Peki Öcalan, gelinen noktayı nasıl değerlendiriyor? Seçim sonuçlarını nasıl yorumluyor?

Öcalan'ın HDP’nin seçimden oy kaybederek çıkması ve sürecin başarısızlığa uğramasının nedenini PKK’nın kendisini dinlememesine ve HDP’nin de PKK ile birlikte yanlış politikalar izlemesine bağladığını yazan Aydemir, şöyle devam ediyor:

"SİLAHLARIN GÖLGESİNDE BARIŞ OLMAZ DEMİŞTİM"

"Alınan bilgilere göre; devlet heyetiyle görüşen Öcalan, HDP’nin 7 Haziran’da aldığı ilave oyların 1 Kasım’da yarı yarıya düşmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirtirken, “Ben, ‘Silahların gölgesinde barış olmaz’ demiştim. Silahlar konuşurken, çözümden, barıştan söz edilemeyeceğini söylemiştim. Dinlemediler, haklı çıktım. PKK ve HDP için özeleştiri yapma vakti. Politikaları çöktü, başarısız oldular. En ufak olumsuzlukta silaha sarıldılar, devletle çatıştılar. Kazanımlar heba edildi. Örgüt çok fazla kayıp verdi” dedi.

"ÖNDERLİĞE MEYDAN OKUDULAR"

PKK’nın, serhildan başlatma, halkı ayaklanmaya teşvik etme çağrısının karşılık bulmadığını ve bu stratejinin de yanlış olduğunu kaydeden Öcalan, “Kürt halkı örgüte destek vermedi. Halkın nabzını tutamadılar, ne istediğini doğru analiz edemediler. Halka yaşam alanı bırakmadılar. AKP’nin kucağına ittiler. Türkiye, bölge ve dünya gerçeklerini göremediler” ifadesini kullandı. Birkaç kez yaptığı silahların bırakılması çağrısına PKK’nın kulak tıkadığını vurgulayan Öcalan, “Önderliğe adeta meydan okudular. ‘Silahlı mücadeleye ya da silahları bırakmaya biz karar veririz’ dediler. Süreci doğru okuyamadılar. HDP de siyasette yeni argümanlar geliştiremedi, yeni politika oluşturamadı. Başarısız bir siyaset izledi. 7 Haziran’da elde edilen başarının üzerine yeni bir şey koyamadı” dedi.

"AMERİKA'YA PAYANDA OLDULAR"

Örgütün Suriye politikasının ve kantonlaşma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını dile getiren Öcalan, “Amerika’ya payanda oldular. ABD, örgütü kullandı. İçerideki başarısızlığa Suriye de eklenince sonuç böyle oldu” ifadesini kullandı. Öcalan, süreçte başka aktörlerin devreye girdiğini, özyönetim girişimlerinin doğru yönetilemediğini, PKK’nın kendi içinde de farklı görüşlerin çarpıştığını ifade etti. Öcalan’ın kendisinin de bazı konularda özeleştiri yaptığı öğrenildi.

Öcalan’ın kendi tutumunu ve konumunu revize etmesi gerektiği vurgulanırken, bugüne kadarki mesajlarında şarta bağlı cümleler kullandığı, birkaç kez “Silah bırakın” çağrısı yapmasına rağmen örgütte bunun karşılık bulmadığı belirtiliyor. Öcalan’ın yazılı olarak ilettiği mesajların fiiliyatta karşılık bulmadığını, yaşananlar açıkça ortaya koyuyor."

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER