Umut Oran ve Kılıçdaroğlu görüşmesinden ne çıktı?

CHP'de genel başkanlığa adaylık sinyali veren eski CHP Milletvekili Umut Oran, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra açıklama yaptı

Umut Oran ve Kılıçdaroğlu görüşmesinden ne çıktı?
 CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile eski CHP Milletvekili Umut Oran, parti genel merkezinde yaklaşık 50 dakika görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Umut Oran, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerini değerlendirdiklerini söyledi.

Başarının kriterinin "iktidar" olduğunu belirten Oran, "Bugün iktidar olamadığımıza göre ortada başarısız bir durum söz konusu" dedi. CHP'nin hatalarıyla, yanlışlarla yüzleşmesi gerektiğini söyleyen Oran, olağanüstü kurultayın gerekliliğine işaret etti. 

Delegelerin olağanüstü kurultay için imza toplamasının, "parti içi muhalefet" olarak görülmemesi gerektiğini belirten Oran, "CHP bu süreçten nasıl başarılı çıkar, 2019'da nasıl iktidar olabilir, hatta 2017'de, erken seçimde AKP'yi nasıl silkeler; bizim derdimiz bu. Asla parti içerisinde bir muhalefet söz konusu değil" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğunu ve altı oku tartıştırmayacaklarının altını çizen Oran, olağanüstü kurultay iradesi oluşması durumunda, bunu toplaması gerektiğini Kılıçdaroğlu ile paylaştığını, onun da "Bu süreci dikkatle takip edeceğini" söylediğini aktardı.

1 Kasım'dan sonra mahalle ve ilçelerde kongrelerin devam ettiğini hatırlatan Oran, "Hukuken bu durum sakat. Çünkü herhangi bir ilçede 1 Kasım sonrasındaki delege sayısı farklı, 7 Haziran'daki delege sayısı farklı. Biz şu anda 7 Haziran'daki delege sayısına göre yapıyoruz" diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU TARİHİ KARARLA KARŞI KARŞIYA"

1 Kasım'dan önce 12 ilde kongre yapıldığına dikkat çeken Oran, seçime çalışılması gerekirken, kongre yapılan illerdeki 78 delegenin 71'inin mahalle delegesi bile olamadığını ileri sürdü. Oran, "Olağan kurultayda bunun böyle devam etmeyeceğinin garantisi nedir? İşte kurultay delegelerimizin bir anlamda olağanüstü kurultayı istemelerinin nedeni budur" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun çok kritik bir karar alma süreci ile karşı karşıya olduğunu savunan Oran, şunları söyledi:

"Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine, parti içinde iktidar olma hesaplarıyla, kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da Sayın Genel Başkan ülkesini ve partisini düşünerek, fedakâr ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek. Bu tarihi bir durumdur. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu tarihi kararla karşı karşıyadır."

Görüşmenin nedeninin kişisel bir mesele değil, memleket ve parti meselesi olduğunu belirten Oran, "Eğer söz konusu vatansa, gerisi teferruat" dedi.

Eski CHP Milletvekili Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı toplayarak acilen güvenoyu tazelemesi gerektiğini belirtmiş, genel başkanlığa adaylık sinyali vermişti.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de düzenlediği basın toplantısında "adayım" dememiş ancak olağanüstü kurultay istemişti.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise, CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklamıştı. Balbay, "Partimizin olağan kurultayında genel başkanlığa hazırım" demişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER