STK temsilcilerinden sağduyu çağrısı

Amedspor-Sakaryaspor maçı öncesi STK temsilcilerinden sağduyu çağrısı...

STK temsilcilerinden sağduyu çağrısı

DİYARBAKIR - Amedspor'un yarın sahasında oynayacağı Sakaryaspor maçı öncesi Diyarbakır'da bulunan STK temsilcilerinden ortak açıklama geldi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, DTB Başkanı Engin Yeşil, DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç ve Baro Başkanı Cihan Aydın’ın da bulunduğu açıklamaya Diyarbakır’daki çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

“BİZİM TARİHİ VE KÜLTÜREL ALTYAPIMIZDA EV SAHİPLİĞİNİN ÖNEMİ VE DEĞERİ BÜYÜKTÜR”
Açıklamayı Amedspor Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Metin Kılavuz Okudu. Amedspor'un ligin ilk yarısında Sakarya'da uğradığı ırkçı saldırıyı değerlendiren STK temsilcileri aynı durumun Diyarbakır’da olmaması gerektiğine dikkat çekti.  Kılavuz tarafından okunan açıklamada, “Diyarbakır Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları olarak bu yaklaşım ve uygulamaları kabul edilir olarak görmediğimizi daha önce de sert bir şekilde ifade etmiş, benzeri olayların bir daha yaşanmaması için ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarına hassasiyetlerimizi iletmiştik. 2 Mart 2019 Cumartesi günü Amedspor’un ev sahipliğinde Sakaryaspor’u konuk edeceğiz. Bizim tarihi ve kültürel altyapımızda ev sahipliğinin önemi ve değeri büyüktür. 

“DİYARBAKIR BARIŞ VE HOŞGÖRÜ ŞEHRİDİR” 
Birileri Sakaryaspor maçında yaşanan olaylara rövanşist duygular ile yaklaşabilir. Ama o birileri bilmeli ki; Diyarbakır halkı provakatif ve rövanşistlerin amaçlarına asla hizmet etmeyeceklerdir. Bu şehir daha önceki yıllarda da sportif anlamda bu türden yaklaşımlardan olumsuz etkilendi. Diyarbakırspor-Bursaspor maçında yaşananlar, Diyarbakırspor’umuzun düşüş sürecinin adeta başlangıcı olmuştur. Bizler Diyarbakır şehrinin sivil toplum ve meslek örgütleri olarak bir kez daha böylesi bir sürecin Amedspor nezdinde yaşatılmasına müsaade etmeyeceğiz. Barış ve hoşgörü şehri olan Diyarbakır dün olduğu gibi yarın da barışçıl ve misafirperver yaklaşımını en üst düzeyde sergileyecektir. 

“EV SAHİPLİĞİMİZE, BARIŞÇIL GELENEĞİMİZE ZARAR VERECEK HER TÜRLÜ YAKLAŞIMIN KARŞISINDAYIZ”
Spor; bize göre barışa ve kardeşliğe hizmet eden etkinlikler bütünüdür. Bu duygu ve düşüncelerle; 2 Mart 2019 Cumartesi günü tüm Diyarbakır halkı ve spor sevenlerini Amedspor atkılarımızla, formalarımızla, coşkulu bir şekilde Amedspor’a destek olmak üzere Amedspor-Sakaryaspor maçına davet ediyoruz. Amedspor’umuzun gelenekselleşen bir prensibi olan “Sporun olduğu yerde hayat vardır, Spor Barış ve Kardeşliktir” şiarından hareketle; Ev sahipliğimize, barışçıl geleneğimize zarar verecek her türlü yaklaşımın karşısında olacağımızı bir kez daha vurgu yaparak; her kesimi sağduyulu davranma çağrımızı yeniliyoruz” ifadelerine yer verildi.

KATILIMCI STK’LAR
Açıklamaya katılan Sivil toplum örgütleri şu şekilde:
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Doğu ve Güneydoğu İşkadınları Derneği, Diyarbakır Organize Sanayi İş İnsanları Derneği,Diyarbakır İşkadınları Derneği, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Adamları Derneği, Diyarbakır Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Amedspor Yüksek İstişare Kurulu, Amedspor Direniş Taraftarlar Derneği, Amedspor Barikat Taraftarlar Derneği, Amatör Spor kulüpleri Federasyonu, Türkiye Antrenörler Derneği Diyarbakır Şubesi. 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER