Dicle Üniversitesi'nde Öğrenciler Kavga Etti

Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri için bildiri dağıtımı nedeniyle karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Dicle Üniversitesi'nde Öğrenciler Kavga Etti
 Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübe üyesi öğrenciler, Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapısında program duyurusunun bulunduğu afiş ve bildiriler dağıtırken, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) üyesi öğrencileri arasında çıkan tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü.

Kavgayı olay yerinde gelen polis ekipleri büyümeden önlerken, üzerlerinde bıçak çıkan Bilge Gençlik Kulübü üyesi 2 öğrenci gözaltına alındı. Daha sonra bu durumu protesto etmek isteyen DÜÖ-DER üyesi yaklaşık 500 öğrenci, Mimarlık Fakültesi önünde toplanıp, Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürümek istedi. Polis yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe izin verdi.

Yaklaşık 400 metre mesafedeki Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürüyen öğrenciler burada basın açıklaması yaptı. açıklamanın ardından polis öğrencilere coplar ve gaz bombaları ile müdahale etti. Yaşanan arbedede bazı öğrencilerin baygınlık geçirdikleri görüldü. Polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına alırken, fakülte binası başta olmak üzere üniversite kampüsünde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, üniversiteye gelerek, öğrencilerin bulunduğu Fen Edebiyat Fakültesi binasına girmek istedi. Önlem alan polis, Zümrüt'ün binaya girişine izin vermeyince, tartışma çıktı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER