Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Yerel meclisler, yerel parlamento niteliğindedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısını Yaptı
 Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Yerel meclisler, yerel Parlamento niteliğindedir. Doğrudan halkın iradesiyle seçtiği, halkı temsil yetkisi olan ve halka hizmet götürmeyle sorumlu olan parlamentolardır" dedi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda 30 Mart seçimlerinin ardından yeni göreve başlayan 93 meclis üyelerinin katılımıyla ilk toplantı yapıldı. Büyükşehir Eş Başkanı Gültan Kışanak'ın başkanlığında yapılan toplantıya 30 Mart seçimlerimde seçilen 93 meclis üyesi katıldı. Meclis üyelerinin masalarında sarı, yeşil, kırmızılı kurdele ile bağlanmış karanfil bırakılması dikkat çekti. Ak Parti ve BDP'li meclis üyelerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Büyükşehir Yasası'nda yapılan son değişikliğe dikkat çekerek, büyükşehir belediyelerinin görev ve sorumluluklarının arttığını söyledi. Kışanak, "Yerel meclisler, yerel Parlamento niteliğindedir. Doğrudan halkın iradesiyle seçtiği, halkı temsil yetkisi olan ve halka hizmet götürmeyle sorumlu olan parlamentolardır. Özellikle son yasal düzenlemeyle birlikte, büyükşehir belediye başkanlığı ve meclis üyeleri il sınırında artık büyük görev ve sorumlulukla karşı karşıyadır. Hem hizmet alanının genişlemiş olması, hem siyasal sorumluğunun giderek artması nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bir Kent parlamentosu olarak, çok daha etkin, güçlü bir çalışma yürüteceğine inanıyoruz. Diyarbakır'da yaşayan 1 milyon 607 bin insanın doğrudan iradesini temsil ediyoruz, bunların hepsine karşı sorumluluklarımız var. Tüm halkımızın hizmetinde olmayı, halkın bize verdiği görev ve yetkinin bir gereği olarak görüyoruz" diye konuştu.

"SEÇİM SÜRECİNİ GERİDE BIRAKARAK HEP BERABER HALKA HİZMET ETMENİN SORUMLUĞUNU TAŞIMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ"

Kışanak, konuşmasında meclis üyelerine, seçimleri geride bırakarak, parti ayrımı yapmadan Diyarbakır'a hizmet etmenin sorumluluğunu yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti. Kışanak, "Bu mecliste yer alan bütün arkadaşlarımızın aynı yaklaşımla, anlayışla, demokratik zihniyetle çalışmalara katılacağına inanıyoruz. Biz burada farkı siyasi partiler olarak değil, biz burada Diyarbakır halkının sorunlarına çözüm üretmek, halka hizmet ve onlara karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmek durumunda olan halkın temsilcileri olarak varız. Önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı bu anlayışla el ele vererek, burada mümkün olduğu kadar çalışmalarımızda oy birliğiyle karar alacak bir ön hazırlık tartışmasını yapıp, halkımız için en uygunu, en kalitelisi neyse bunu yapma gayretini göstermeliyiz. Tüm arkadaşlarımızı parti farkı gözetmeksizin yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Bu parlamentonun başarısı Diyarbakır'ın başarısı olacaktır" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. - DİYARBAKIR

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER