Diyarbakır'da 5 Dille Sağlık Hizmeti

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 5 dille sağlık hizmeti verilmeye başlandı.

Diyarbakır'da 5 Dille Sağlık Hizmeti
 Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 5 dille sağlık hizmeti verilmeye başlandı. Hastanenin yönlendirme tabelaları Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce yazıldı.
Demokratikleşme paketinde yer alan Kürtçe harflerin serbestliğinin ardından Diyarbakır'daki devlet hastanesi de çok dilli tabela astı. Bölgenin en büyük çocuk hastanesi konumunda olan Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi, çok dilli hizmet kapsamında hastane içerisinde yer alan yönlendirme tabelalarını Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce yazdırdı. Hastanenin her katında asılan tabelalarda acil servis, ameliyathane, yoğun bakım, süt emzirme odası gibi yazılar çok dilli hazırlandı. Uygulamanın nedeni ise başta bölge olmak üzere Ortadoğu'nun bir çok ülkesine hizmet vermesi ve demokratikleşme paketinin ardından yasaklanan Q,X,W harflerinin kullanımı serbest olmasından kaynaklandığı öğrenildi. Çok dilli tabelanın dışında, sağlık çalışanları ile hasta ve hasta yakınlarıyla başta Türkçe Kürtçe olmak üzeri diğer dillerle de konuşuyor.

5 dille sağlık hizmet hizmeti uygulaması vatandaşlar tarafından olumlu karşılandığını söyleyen Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi yetkilisi Veysel Kızılay, uygulamada amaç, sağlık hizmetini etkin bir şekilde sunmak olduğunu söyledi. Kızılay, "Sayın Başbakanımız ve hükümetimizin yaptığı dil açılımından sonra, biz de hastanemizde sağlık hizmetlerinin daha iyi sunulması ve bölge insanlarının hizmetten etkin faydalanmaları için, hastanemizde 5 dilli yönlendirme tabelalarını hazırladık. Bu uygulamamız sağlık hizmetinin daha iyi bir şekilde sunmamız içindir. Çok dilli sağlık hizmetimizden hastanemize gelenlerden tarafından oldukça memnun kaldıklarını görüyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER