Diyarbakır'da Havai Fişek Satışı ve Kullanımı Yasaklandı

Diyarbakır'da havai fişek satışı ve kullanımı OHAL tedbirleri kapsamında yasaklandı. Yasağa uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacak.

Diyarbakır'da Havai Fişek Satışı ve Kullanımı Yasaklandı
 Diyarbakır Valiliği, havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışını, bulundurulmasını ve kullanımının da yasaklandığını duyurdu.

"VATANDAŞLARDA KORKU VE PANİĞE YOL AÇMAKTADIR"

Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle dendi:

"İlimizde resmi ve milli bayramlar ile çeşitli açılışlarda, özel günlerde ve kutlamalarda havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz, usule aykırı, yetkisiz kişilerce ve yeterli güvenlik önlemleri alınmadan kullanılması sonucunda meydana gelen kazalarda artış olduğu gözlemlenmektedir. Yine bu maddelerin zamansız ve uygun olmayan yerlerde kullanımı halkımızın mal ve can güvenliğinin tehlikeye düşürmekle birlikte halkımızda korku ve paniğe yol açmaktadır.

"TERÖR ÖRGÜTÜ SEMPATİZANLARI KULLANMAKTADIR"

Ayrıca bahse konu maddelerin terör örgütlerine müzahir kitleler tarafından yapılan toplantı ve gösterilerde kolluk kuvvetlerine karşı kullanıldığı da tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Belirtilen bu nedenlerle; ilimizde genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla, 21 Temmuz'dan itibaren 90 gün süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ilimiz sınırlarında havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımı yasaklanmıştır.

"SATAN, BULUNDURAN VE KULLANAN CEZALANDIRILACAK"

Bu sebeple, ilimiz sınırlarında havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışını yapan, bulunduran ve kullananların olağanüstü hal süresince Olağanüstü Hal Kanununun 25. maddesinin (b) fıkrasının (1) bendi gereğince cezalandırılmaları hususunda gerekli yasal işlemler kolluk birimlerimizce yapılacaktır"

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER