Diyarbakır'da "Kutlu Doğum Haftası" Etkinlikleri

Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda yarın Diay Der tarafından pazar günü de Peygamber Sevdalıları Platformunca "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri düzenlenecek DİAY DER Başkanı Çiftkuran: "Çözüm süreci ve barışın gelmesiyle Kürt halkının inançlarını göz önünde bulundurarak ve halkımıza öncülük yaparak.

Diyarbakır'da
 Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda yarın Din Adamları Yardımlaşma Derneği (DİAY-DER) tarafından, pazar günü de Peygamber Sevdalıları Platformunca "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri düzenlenecek.
DİAY-DER tarafından yarın Newroz Parkı'nda düzenlenecek kutlamalar için alan etrafında seyyar baz istasyonları kuruldu. Platformda hazırlıklar devam ederken, nevruz kutlamalarından kalan yazıların üstü yarınki kutlamalara uygun bir şekilde Türkçe ve Kürtçe yazılarla kapatıldı.

DİAY-DER Başkanı Zahit Çiftkuran, bölgedeki din adamlarının desteğiyle ilk defa kutlamaları Newroz Parkı'nda yapacaklarını söyledi.

Kutlamalar için tüm hazırlıkların yapıldığını ifade eden Çiftkuran, vatandaşları alana taşımak için belediyeye müracaatta bulunduklarını, vatandaşların ücretsiz alana ulaşabileceğini belirtti.


 
Programda kanaat önderlerinin yer aldığını, kaside ve beyitlerin okunacağını aktaran Çiftkuran, "Müzikli ilahilerimiz de olacak. Kadri Yıldırım, Ayhan Bilgen, Hüda Kaya konuşmacı olarak listede var. Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de bir konuşma yapacak" dedi.

Daha önce kapalı alanlarda gerçekleştirdikleri kutlamaları vatandaşlardan gelen talep üzerine açık alanda yapmaya karar verdiklerini anlatan Çiftkuran, şunları kaydetti:

"Bazıları diyor ki 'şimdiye kadar neden ortaya çıkıp alanlarda kutlamadınız?' Şunu belirtmeliyim, 30 yıllık bir savaş dönemi var bölgemizde. Ama bir yıldır bu savaş durdu. İnşallah bitti ve bitecek. Çözüm süreci ve barışın gelmesiyle Kürt halkının inançlarını göz önünde bulundurarak ve halkımıza öncülük yaparak kutlamaları gerçekleştiriyoruz."

Çiftkuran, yapacakları etkinliğin birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını dilediklerini sözlerine ekledi. 

-"Bu yıl parolamız yürüyen Kur'an Hz. Muhammet'tir"

Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş ise 20 Nisan pazar günü Newroz Parkı'nda yapacakları kutlama için hazırlıkların yoğun bir şekilde sürdüğünü, kentin her tarafına afişlerin asıldığını ve el broşürlerinin dağıtıldığını söyledi.

Etkinlik kapsamında vatandaşlara onbinlerce Kur'an-ı Kerim hediye ettiklerini aktaran Oğraş, "Bu yıl parolamız yürüyen Kur'an Hazreti Muhammet'tir. Bu etkinlik kapsamında bir Kur'an-ı Kerim kampanyası başlattık. Etkinliğin yapıldığı tüm illerde her eve bir Kur'an-ı Kerim dağıtıyoruz" dedi.

Türkiye'nin her yerinden özellikle Sivil Toplum Kuruluşu, siyasi parti temsilcileri, kanaat önderlerine davet gönderdiklerini belirten Oğraş, Irak, Ürdün, İran, Filistin, Mısır ve Afrika'dan davetlilerin etkinliğe katılacağını bildirdi.

DİAY-DER'in kendilerinden bir gün önce Newroz Parkı'nda düzenleyeceği kutlamalara hem sevindiklerini hem de üzüldüklerini ifade eden Oğraş, şunları kaydetti:

"Sevindiğimiz nokta 2006 yılından beri açık alanlarda bu etkinlikleri düzenlediğimiz için yeni düzenleyenlere öncülük yapmış olduk. Halkımızı Muhammedi sevda ile tanıştırmış olduk. Ondan dolayı hangi camiadan hangi kesimden olursa olsun böyle bir etkinlik yapma girişiminde olan kişileri de samimiyetle destekliyoruz. Üzüldüğümüz nokta ise DİAY-DER yetkilileri bu etkinliği cumartesi günü yapacakları için doğal olarak bir gecede ertesi günün hazırlıklarını yapmak bizim için ciddi bir sıkıntı oluşturabilir. Alan temizlenmeyebilir, platformu hazırlama noktasında ciddi bir sıkıntı yaşanabilir. Ancak çok sayıda arkadaşımızla alanı etkinliğe hazırlamak için elimizden geleni yapacağız." - Diyarbakır
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER