Diyarbakır'da Peygamber Sevgisine Yoğun İlgi

Diyarbakır'da Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun "Kainatın Efendisi Hz. Muhammed (s.a.v.)" konulu konferansına yoğun ilgi gösterildi.

Diyarbakır'da Peygamber Sevgisine Yoğun İlgi
 Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (D.Ü.) Peygamber sevgisi salona sığmadı. Bin 500 kişilik salonun yanı sıra 500 kişilik salonda da çok sayıda kişinin ayakta izlediği konferansta Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Sevda Sultanının Aşk Peygamberinin Allah resulünün dünyaya teşrif ettiği bir mevsimde olduklarını dile getirdi.
Bu vesileyle yurt içi ve yurt dışında çok yer dolaştıklarını, herkesin akın akın kutlu doğum etkinliklerine koştuğunu kaydeden Hatipoğlu, Diyarbakır'da en yoğun ve en kalabalık kitleyle karşılaştıklarını söyledi.

BİZİM YOLUMUZ ONUN YOLUDUR

"Müslüman kalmak Müslüman yaşamak, her şeyin döndüğü ve dolaşacağı yer Muhammed Mustafa'dır. Onun için biz usanmadan bıkmadan sağımıza, solumuza, arkamıza bakmadan dünyanın her şeyini teperek Muhammed Mustafa dedik. Bizim yolumuz onun yoludur" diyen Hatipoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Bizim bir sevdamız var. Bizim bir sevdiğimiz var. Bizim bir aşkımız var. Bizim bir Habibimiz var. Bizim bir Halil'imiz var. Bizim dünya liderimiz, ahiret liderimiz dünyadaki önderimiz şüphesiz ve elbette ki Muhammed Mustafa'dır."

Hz. Resulün hayatında önemli rol almış, önemli dokunuşlarda bulunmuş büyük kadınlardan söz eden Hatipoğlu, "Hz. Peygamber doğmadan baba vefat ediyor. Hz. Peygamber sütanaya veriliyor. Çünkü sütanalar çocukları alıp serin yerlere çıkıyor. Yoksa çocuklar dayanamayıp ölüyor. 4 yıl orada kalıyor. 4 yaşında peygamberimiz Hz. Amine'ye geri dönüyor. Ama 2 sene sonra Hz. Amine, Mekke'de vefat ediyor. Peygamberimizin babası 25 yaşında, annesi 27 yaşında vefat etti. Peygamberin kızları Zeynep, Rukiye, Fatıma 26-27 yaşlarında vefat etti. Peygamberin kızlarından 30 yaşını geçen yoktu. 3 oğlu vardı; Kasım, İbrahim, Abdullah üçü de süt emzirirken Bebek iken vefat ettiler."

"MUHAMMED'İN ÇEKTİĞİ ÇİLE TERAZİYE KONSA EYYUB'UN ÇİLESİNDEN DAHA AĞIR"

Allah'ın peygamber efendimize çizdiği kadere dikkat çeken Hatipoğlu, "Muhammed'in çektiği çile teraziye konsa Eyyub'un çilesinden daha ağır. Ama buna rağmen mütevazi, yetim, kendi halinde yoksul peygamber hiç kalbini dünyaya vermedi" dedi. Hz. Peygamber'in hayatını verdiği örneklerle anlatan Hatipoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "O'nu sevmemek, O'na hayran olmamak mümkün mü, Rabbimizin dünyaya en büyük hediyesi Hz. Muhammed'dir. Ne mutlu bizlere ki O'nun ümmeti olarak dünyaya şereflendirildik" 
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER