Diyarbakır'da Yağmur Altında İlahi Seslendirildi

Diyarbakır'da yağmur altında kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde, 5 dilde ilahiler seslendirildi.

Diyarbakır'da Yağmur Altında İlahi Seslendirildi
 Diyarbakır'da yağmur altında kutlanan "Kutlu Doğum Haftası" etkinliğinde, 5 dilde ilahiler seslendirildi.
Diyarbakır Müftülüğü'nce "Peygamberimiz, Din ve Samimiyet" temasıyla organize edilen "Kutlu Doğum Haftası" etkinliği Atatürk Stadyumu'nda gerçekleşti.

Programda müftülük bünyesinde imam ve müezzinlerden oluşan "İlahi Nağmeler Korosu" ile Kur'an kursu öğrencilerinin oluşturduğu "Hançeri Güzel Camisi İlahi Korosu" Arapça, Kürtçe, Zazaca, Türkçe ve İngilizce ilahiler ile Farsça kaside seslendirdi.

Diyarbakırlı ünlü Mevlüthan ve Gazelhan Mustafa Baybur ile Divan-Der Başkanı, musikişinas iş adamı Hacı Şaban Peker de ilk kez bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılarak, seslendirdiği ilahilerle peygamber sevgisini gönüllere nakşetti.

İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, etkinlikte yaptığı konuşmada, peygamber efendimizin Mekke dönemine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Peygamberimiz İslamı tebliğ ederken Mekke müşrikleri emin olunuz ki bizden daha fazla Lailaheillallahın manasını biliyorlardı. Onlar manasını bildikleri için peygamberimize karşı koydular. Bugün ise yeniden samimiyetle oturup kendi inancımızı, kendi yaşantımızı, kendi ahlakımızı sorgulamak durumundayız. Eğer arıza varsa, eğer problem varsa, eğer çatışma varsa oturup gerçek İslam'ın neresinde olduğumuzun muhasebesini yapma zaruriyetimiz var."

Tevhidi düzen olmazsa bunun karşısında müşrik düzen olacağını ifade eden Erdoğmuş, "Yüce kitabımızın ilk kapağını açtığımız zaman görüyoruz ki Allah'ın adıyla başlıyor. Bu ne demek, vahiyin kaynağı Allah demektir. Yüce kitabımızın son kapağını kapatırken Kur'an-ı Kerim'in son suresinin Nas suresi olduğunu, insanlar suresi olduğunu biliyoruz. Kur'an-ı Kerim'in son kapağının insanlarla kapatılmasının manası nedir? Demek ki vahiyin kaynağı Allah, vahiyin muhatabı ise insandır. Vahiyin iki hedefi var biri tevhid diğeri de adalettir. İslam dini bu iki kanatla var olmuş ve var olmakta" dedi.

Kutlamalar, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından son buldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bismil ve Silvan'daki ziyaretleri nedeniyle programa katılamadı.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER