Diyarbakır'ın Dünya Turizm Üzerindeki Etkisi Artıyor

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın gün geçtikçe dünya turizm üzerindeki etkisinin attığını söyledi.

Diyarbakır'ın Dünya Turizm Üzerindeki Etkisi Artıyor
 Diyarbakır'da 38. Turizm Haftası kutlamaları düzenlenen törenle başladı. Dicle Üniversite Kongre Merkezi'ndeki açılış programında konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın dünya turizmi üzerindeki etkisinin gün geçtikçe artığını söyledi.
Tarihi ve kültürel mirasın ve hemen hemen her sektöre yayılan yatırımlardaki hızlı artışın Diyarbakır'ı adeta 'yıldızı parlayan bir marka' haline getirdiğini ifade eden Kıraç, Diyarbakır turizmde, kendine yakışır şekilde, layık olduğu yeri almak için çok büyük gayretler sarf edildiğini belirtti.

Vali Kıraç, "Dünyada son yıllarda turizm eğilimleri değişmekte ve çeşitlenmektedir. Deniz, kum ve güneş turizmi dışında tarih, kültür, inanç, spor, fuar, gurme ve ekoturizm'i gibi yeni ve farklı turizm alanları hızla gelişmektedir. Bu manada şehrimizin hem söyleyeceği hem sağlayacağı hem de turizm adına yapacağı çok şeyler olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle Ülkemizin 2023 yılında en fazla turizm geliri elde eden beş ülke arasında yer alma hedefinin Diyarbakır için de önemli getirileri olacağını düşünüyorum ve özellikle 'çeşitlendirilebilir turizm' kavramının içini doldurmamızın hayati olduğunu görüyorum" dedi.

DİYARBAKIR'DA YABANCI TURİST SAYISI YÜZDE 100 ARTTI

Kültür Ve Turizm Bakanlığı'nın 2013 yılı istatistiklerine göre, Diyarbakır'da yerli ve yabancı turist sayısını arttırdığını kaydeden Vali Kıraç, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2013 yılı istatistiklerine göre, 230 bin kişilik turist sayısıyla Diyarbakır, bölgedeki 12 il içinde toplam turistlerin yüzde 27' sine ev sahipliği yapmıştır. Ancak burada çok önemli bir noktayı vurgulamak istiyorum. Her ne kadar ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayıları halen istediğimiz düzeyde olmasa da, özellikle çözüm sürecinin getirdiği huzur ve barış iklimi sayesinde geçtiğimiz yıl ilimize gelen turist sayılarında çok ciddi yüzdesel artışlar yaşandı. Yabancı turist sayısı yüzde 100 artarken Yerli Turist sayımız da yüzde 25'ler civarında artış gösterdi. Bu da çok açık ve net bir şekilde göstermektedir ki, bu süreç böyle devam ettikçe gelen turist sayılarımızda daha yüksek yüzdelerle artışlar görebileceğiz" diye konuştu.

MARKA KENT DİYARBAKIR

Turizmin Diyarbakır için her geçen gün artan önemine vurgu yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

"Diyarbakır Valiliği olarak yürüttüğümüz projelere ek olarak, Diyarbakır için güçlü bir 'Marka Yönetim Çalışması' yapmamız gerektiğine karar vererek, kentin üzerinde özellikle güvenlik eksenli oluşan yanlış imajı ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalarımız içerisine 'Marka Kent Diyarbakır'ı dahil ederek Kent üzerinde yeni bir imaj çalışması yapmayı ve 'Görmeden Dönülemeyecek Yer' olarak hafızalara kazımayı amaç edinmiş bulunuyoruz.

İÇKALE ÖNÜMÜZDEKİ YILDAN İTİBAREN ZİYARETÇİ KABUL EDECEK

Marka Kent Diyarbakır imajımızı güçlendirecek en önemli konuların başında ise havayolu taşımacılığı gelmektedir. Yıllık yolcu kapasitesi 1,5 milyonu aşan Diyarbakır havalimanında 2013 yılında yaklaşık 14.000 uçak seferi ile 1,7 milyon yolcu taşınmıştır. Ayrıca yapımı devam eden ve 2015 yılı içersinde hizmete girecek Uluslararası Havalimanı ile de doğrudan yurtdışı uçuş imkanlarının doğacak olması oldukça sevindiricidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük açık hava müzesi olan İçkale'de de yaptığımız çalışmalarda da sona yaklaştığımızı burada ifade etmek istiyorum. Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olacak olan İçkale'ye önümüzdeki yıldan itibaren ziyaretçi kabul ederek, inşallah açılışını gerçekleştireceğiz.

UNESCO'NUN HAKLI GURURUNU HEP BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ


Ayrıca Şubat ayı içerisinde müracaat dosyasını UNESCO'ya gönderdiğimiz Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerimizin yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenmesinin haklı gururunu hep birlikte yaşayacağımızı da ifade etmek istiyorum.
Bunların dışında şehrimizin hem soyut hem de somut kültürel mirasını gün yüzüne çıkartmak, var olan değerlerimizi korumak ve geleceğe taşımak adına yayınlar çıkarma gayreti içerisindeyiz. Bu güne kadar 12 adet bilimsel değerlere sahip prestij kitap çalışması yaptık ve halen 3 tane çalışmayı da tamamlama aşamasındayız.

TANITIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Diyarbakır'ı ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmak maksadıyla geçtiğimiz hafta çok önemli bir çalışmanın başlangıcını yaptık. TRT ile işbirliği yaparak, Diyarbakır Surlarının anlatıldığı bir belgesel film ile, şehrimizin inanç tarihinin anlatılacağı ikinci bir belgeselin çekimine önümüzdeki ay başlayacağız. Bu 2 büyük prodüksiyon, farklı dillerde hazırlanarak ilimizin bu anlamdaki zenginliğini tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir. Bu arada geçtiğimiz ay çekimlerini tamamladığımız ve hem ulusal basında hem de sosyal medyada paylaştığımız, yerel sanatçı, öğrenci ve müzisyenlerin katkılarıyla oluşan 'Suzan Suzi' türküsü eşliğinde gerçekleştirdiğimiz tanıtım çalışmasının da çok büyük ilgi görmesinden dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. 1 ay içerisinde yaklaşık 300.000 bin kişiye yakın izlenme rakamları bile Diyarbakır'a ne kadar ilgi duyulduğunun anlaşılması adına önemli bir göstergedir. Bu çalışmanın bir benzerini ilimizin inanç değerlerini daha iyi tanıtabilmek maksadıyla Diyanet İşleri Başkanlığımız ve TRT işbirliği ile hazırlama çalışmalarına başlamış durumdayız.

TURİZM DERGİSİ, ULUSAL SEMPOZYUM

Yine ilimizin önemli tanıtım çalışmalarından biri Diyarbakır Kültür ve Turizm Dergimiz de yayın hayatına yarından itibaren başlayacak. Burada tüm misafirlerimizi yarın saat 14.00'te Liluz Hotel'de yapacağımız tanıtım galasına davet etmek istiyorum. Bu çalışmayı da siz değerli Diyarbakırlılarla paylaşmaktan büyük bir keyif aldığımı da ifade etmek istiyorum.
Yine önümüzdeki ay içerisinde(15-16 Mayıs tarihlerinde) ilimizin turizm açısından önemli ilçelerinden Eğil ilçemizde gerçekleştireceğimiz ve ilimizin özellikle inanç yönüyle zenginliğini tanıtmaya yönelik olacak olan 'Peygamberler Diyarı Eğil' ulusal sempozyumumuzun da ilimizin tanıtımına önemli katkılar sunacağına inanıyor ve tüm Diyarbakırlı hamşehrilerimi bu sempozyuma katılmaya ve sahip çıkmaya davet ediyorum.

İçerisinde bulunduğumuz turizm haftası vesilesiyle, üzerinde yaşadığımız bu hazinenin bir kere daha farkına varmak, bu hazineye hak ettiği değeri vermek ve bu değeri turizm aracılığıyla Dünyayla paylaşmak için tüm Diyarbakır sevdalılarını, ilde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerimizi turizme katkıda bulunmaya ve bu şehir için çalışmaya davet ediyorum" 
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER