DÜ Rektörü Ayşegül Jale Saraç: Hayatımdaki eksik buydu

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, "Sadece artık daha huzurlu olacağım." dedi.

DÜ Rektörü Ayşegül Jale Saraç: Hayatımdaki eksik buydu
 Türkiye'nin ilk başörtülü rektörü olan Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması hakkında açıklamalarda bulundu.

"BUNU HİÇ UYGULAMAYAMAZ BİR TÜRKİYE VARDI"

Prof. Dr. Saraç, rektörlük binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, inançlı bir insan olduğunu belirterek, bu nedenle başörtüsü takmanın hep aklında olan bir konu olduğunu söyledi. Bir süre öncesine kadar resmiyette böyle bir uygulamanın olmadığını hatırlatan Saraç, "Bunu hiç uygulayamaz bir Türkiye vardı. İnancımızın gereğini yerine getirememe konusunda içimizde hep bir eksiklik vardı. Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza, Türkiye'de yasakları kaldırarak, bu normalleşme sürecini sağladıkları için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"ÜNİVERSİTE OLARAK İCRAATLARIMIZLA GÜNDEMDE OLMAYI ARZU EDİYORUZ"

Prof. Dr. Saraç, kamuda başörtüsü yasağının kaldırıldığı günden bu yana başörtüsü takmayı düşündüğünü ve istediğini ancak Türkiye'nin gündemine gelmeyi istemediğini kaydetti."Üniversite olarak icraatlarımızla gündemde olmayı arzu ediyoruz, şahsi hayatımızla ve inançlarımızla değil" diyen Prof. Dr. Saraç, o nedenle bu düşüncenin kendisini biraz engellediğini vurguladı.

"HAYATIMDAKİ TEK EKSİK BUYDU, ARTIK DAHA HUZURLU OLACAĞIM"

"Baktım ki sonu yok. Artık bu bir eksiklikti. Bir tarafımız eksikti. Yaşamımda aslında hiç birşey değişmeyecek. Başörtüsü dışında zaten inancımın gereğini uygulamaya çalışan bir yapıdaydım. Sadece artık daha huzurlu olacağım. Çünkü hep bunun eksikliğini hissediyordum. O eksikliği tamamlamış olacağım. İçimdeki bu özlemi bilen herkesin tepkisi de gayet olumlu oldu. Herkes hayırlı olsun dileğinde bulundu. Çok sayıda rektörümüz aradı.

"BELKİ BU SON HABER OLACAK"

Bunda emeği geçen sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımıza milletimiz adına normalleşme sürecini sağlamak konusundaki gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye'de artık bu yasaklar kalktı. Artık inşallah bunlar haber dahi olmayacak. Belki bu son haber olacak. Türkiye artık normalleşti. Bu nedenle sayın milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu normal formattalar şu an. Belki bu da beni cesaretlendirdi. Belki içinde taşıyanlar, bugüne kadar cesaret edememiş olanlar açısından emsal olabilir."

"HEP ÖZLEM DUYDUĞUM İÇİN AYNA BAKTIĞIMDA BU HALİMİ BEĞENİYORUM"

Olumsuz hiçbir tepki almadığına dikkati çeken Prof. Dr. Saraç, "İçimde hep özlem duyduğum için aynaya baktığımda bu halimi beğeniyorum" dedi. Saraç, "kariyerine etkisinin olup olmayacağı" yönündeki soruyu da "Kariyerimin en üst noktasına gelmiş durumdayım. O nedenle kariyer konusunda artık bir beklentimiz yok. Türkiye'de bu da aşıldı. Hiçbir seviyede inşallah bunlar kariyere engel olmayacaktır" şeklinde yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER