HAM İPEK ÜRETİMİN MERKEZİ DİYARBAKIR

Diyarbakır, ipek böcekçiliği ve buna bağlı olarak ipek üretiminde Türkiye toplamının yarısını yakalamayı başardı.

HAM İPEK ÜRETİMİN MERKEZİ DİYARBAKIR
 Diyarbakır, ipek böcekçiliği ve buna bağlı olarak ipek üretiminde Türkiye toplamının yarısını yakalamayı başardı.

Tek tesiste 4 ton ipek üretilen fabrikada hedef, istihdam sayısı ile üretimini her geçen yıl daha üst seviyeye çıkarmak.


Diyarbakır Valisi 
Hasan Basri Güzeloğlu, ipek üretiminde, Türkiye üretiminin yarısını tek başına karşılayan Kulp ilçesindeki fabrikayı ziyaret etti.

Beraberindekilerle fabrika hakkında bilgi alıp incelemelerde bulunan 
Vali Güzeloğlu, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Güzeloğlu, içinde bulundukları tesisin Türkiye ipek böceği üretiminin ve buna bağlı ipek üretiminde yüzde 50'yi gerçekleştirdiğini söyledi.

Vali Güzeloğlu, "Türkiye'de ipek kozası üretiminin en fazla olduğu il Diyarbakır. Bu tesisimizde 4 ton ham ipek elde ediyoruz.Türkiye üretiminin yarısı bu tesisimizde üretiliyor ve buradan üretici merkezlere gönderiliyor, çok önemli bir üretim alan. Biz bugün 33 kişinin çalıştığı tesisimizde üretim sürecini inceledik. İpek böceği koza üretiminde de ve ipek böceği kozasından elde edilen ham ipek üretiminde de bugün Türkiye'de merkez Diyarbakır. İstihdama katkı koyan, ekonomik gelişmeye destek olan çok önemli bir yatırım. Bu tesisimizin hem kapasitesini hem de sayısının artarak ipek böceği kozası ve ham ipek yetiştiriciliğinde Diyarbakırımızın dünya çapında bir üretim merkezi olması çabası içindeyiz. Burada çalışan kardeşlerimizin sayısının arttırılması ve aynı zamanda bölgenin, kulp ilçesinin ekonomik kalkınmasının hızlanmasını amaçlamaktayız. Bu tesisimizin kuruluşundan bugüne biz devlet olarak, hükümetimizin destekleri ile çok önemli katkılar sağladık. Bu tesisin ve benzeri tesislerin çoğalmasının çabası ve gayreti içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi. - DİYARBAKIR
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER