Tarihin Taşlara Yazıldığı Şehir İçin Belgesel Hazırlığı

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır’ın kültürel varlıklarını ve mirasını tanıtmak amacıyla belgesel çekilmesi için TRT ile protokol imzaladı.

Tarihin Taşlara Yazıldığı Şehir İçin Belgesel Hazırlığı
 Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın kültürel varlıklarını ve mirasını tanıtmak amacıyla belgesel çekilmesi için TRT ile protokol imzaladı.
Diyarbakır'ı Türkiye ve dünyaya tanıtmak amacıyla hazırlanacak belgesel protokolüne Vali Mustafa Cahit Kıraç ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin imza attı. TRT ile Diyarbakır Valiliği arasında imzalanan bu protokolün yaşanan çözüm sürecine de önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi. İmza töreninde bir açıklama yapan Vali Kıraç, barış süreciyle birlikte Diyarbakır'ın artık sanatı, edebiyatı, hoşgörüyü konuştuğunu söyledi. Bunların gün yüzüne çıkarmak, Diyarbakır'ın bu tarihi varlıklarını dünyaya tanıtabilmek amacıyla TRT ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Vali Kıraç çekilecek olan belgesel filmlerin temasının barış olacağını kaydetti. Kıraç, "Diyarbakır denince 12 bin yıllık geçmişiyle 33 ayrı uygarlığa ev sahipliği yapmış kadim bir Kent olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Diyarbakır Ulu Camii dünyanın 5. Harem-i Şerif'i olarak anılıyor. Diyarbakır tarihin taşlara yazılı olduğu şehir olarak anılıyor. Geçmişte bizim bölgemizde yaşayan insanlar barış ve kardeşlik içerisinde ne yapmışlar, ne söylemişlerse onları yazıt olarak da o taşlara işlemişler. Bizim hedefimiz de bu kadim kentimizin tanıtımına büyük bir katkısının olacağını düşündüğümüz iki ayrı belgesel film çekimini gerçekleştirmektir. Diyarbakır'ın bütün bu güzelliklerini ortaya çıkararak bölgemize, ülkemize ve dünyaya tanıtarak herkesin bilgisine, gözüne, kalbine dokunalım istedik. Bu büyük prodüksiyon ayrıca değişik dillerde hazırlanarak ilimizin bu manadaki kültürel ve inanç zenginliğini dünyaya tanıtacaktır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2014, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER