Türkiye Kent Konseyleri Platformu'ndan Barış Çağrısı

Kent Konseyi'nin çağrısı üzerine Diyarbakır'da toplanan Türkiye Kent Konseyleri Platformu, PKK'nın ise derhal ateşkes ilan etmesini istedi.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu'ndan Barış Çağrısı

 Diyarbakır Kent Konseyi'nin çağrısı üzerine kentimizde toplanan Türkiye Kent Konseyleri Platformu, barış gündemli toplantının sonuç bildirgesini açıkladı.

Sümerpark Kent Konseyi Hizmet Binası önünde yapılan açıklamayı, Ataşehir, Nilüfer,BucaKonakKarabağlarGaziemirBurhaniyeÇankayaKızıltepeVanBatmanSiirt,Diyarbakır ve Seferihisar Kent Konseyleri adına Bursa Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay yaptı.

Atay açıklamada, 7 Haziran seçimlerinde 13 yıllık tek parti iktidarı sona eren AKP hükümetinin, ülkeyi yeniden şiddet sarmalının içine çektiğini ifade ederek, "Bunun sonucunda son 2 ay içerisinde yüzlerce güvenlik görevlisi ve örgüt militanı, yanı sıra 35 günlük bebekten 80 yaşındaki insana kadar onlarca sivil yurttaşımız yaşamını yitirmiştir." dedi.

Yaşanan çatışmalı ortamda asker ve polislerin yaşamını yitirmesini bahane eden güruhların, Türkiye'nin batısında çoğunluğu Kürtlere ait ev, işyeri ve araçları yakıp yıktığını söyleyen Atay, bir siyasi partiye de bu gerekçeyle saldırıların yapıldığını kaydetti. Tüm bu şiddet olaylarına karışan kişilerin engellenmediği gibi zaman zaman da destek aldığının altını çizen Atay, "Ayrıca bu şiddet olaylarının failleri açık olmasına rağmen bu güne kadar haklarında hiçbir yasal işlem yapılmamıştır. Güvenlik güçlerinin bu toleranslı yaklaşımından cesaret alan bu güruh, bazı yerlerde de kişilerin yaşam hakkına yönelik saldırılar gerçekleştirmiştir." diye konuştu.

'Barışın ne kadar kıymetli olduğu iki ay içinde bir kez daha öğrenildi'

Suruç, CizreLiceSilvan ve daha birçok il ve ilçe merkezinde onlarca sivil insanın yargısız infaza kurban gittiğini kaydeden Atay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Oysa ki, üç yıl süren çatışmasızlık sürecinde, Türkiye toplumu kısmen de olsa barış fikrini bilince çıkarmıştır. Barış içinde yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu son iki ay içinde yaşadıklarımızdan bir kez daha öğrenmiş bulunmaktayız."

Kent Konseyleri Platformu olarak Türkiye halklarının yararına olmayan savaşa derhal son verilmesini talep eden Atay, "Devlet askeri ve siyasi operasyonları durdurmalı, PKK ise derhal ateşkes ilan etmelidir. Meselenin barışçıl çözümü için demokratik mekanizmalar işletilmelidir." şeklinde konuştu.

'Kundaklama, yağma ve lince son verilmelidir'

Hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınan, tutuklanan ve görevden alınan yerel yöneticilerin derhal serbest bırakılması ve görevlerine iadesini isteyen Atay, Türkiye'nin Batı illerinde başta Kürt yurttaşlara olmak üzere muhaliflere yönelik; kundaklama, linç ve yağmalama kampanyalarına katılan kişilerin derhal tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istedi. Bizzat hükümet mensubu bir milletvekili ve bazı basın yayın organlarının kışkırtma, hedef gösterme ve nefret söylemleri sonucunda, muhalif basın yayın organlarına yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıları da kınayan Atay, bu saldırıların azmettiricileri ve faillerinin hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep etti.

'Savaşa karşı barışı kendi il ve ilçelerimizde haykıracağız'

Son dönemde düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara dikkat çeken Atay, şunları söyledi: "Demokratik yaşamın vazgeçilmezlerinden olan düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik tehdit ve kısıtlamalara son verilmelidir. Kent Konseyleri olarak ve aynı zamanda bireyler olarak; bu savaş konseptinin bir an önce durdurulmasını talep etmekteyiz. Bizler kent konseyleri olarak savaşa karşı barışı savunamaya devam edeceğiz. Örgütlü bulunduğumuz il ve ilçelerde barış meclisleri kurarak savaş karşıtlığımızı, tüm yurttaşlarımızla birlikte haykıracağız. Son olarak uluslararası sözleşmelerle de korunan ve en temel hakkımız olan barış hakkımızı Diyarbakır'dan haykırıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2015, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
1