778 Stk’dan Barış Süreci Ve Kürt Konferansı’na Destek Açıklaması

Diyarbakır’daki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin çağrısı üzerine bir araya gelen bölgedeki 778 STK temsilci ve üyelerinden oluşan heyet, bir deklarasyon yayınlayarak, yürütülen barış sürecine ve Diyarbakır’da yapılacak...

778 Stk’dan Barış Süreci Ve Kürt Konferansı’na Destek Açıklaması
Diyarbakır’daki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin çağrısı üzerine bir araya gelen bölgedeki 778 STK temsilci ve üyelerinden oluşan heyet, bir deklarasyon yayınlayarak, yürütülen barış sürecine ve Diyarbakır’da yapılacak olan Kürt konferansına destek verdiklerini açıkladı.

Diyarbakır’da 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Kürt konferansına destek vermek ve barış sürecine ilişkin görüşlerini açıklamak için bir araya gelen bölgedeki 778 STK'yı temsilen oluşturulan heyet, bir basın açıklaması yaptı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamaya, aralarında insan hakları kuruluşları, sendikalar, dernekler, kadın kurumları, meslek odaları, işveren oda ve derneklerinin bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Deklarasyona imza atan 778 STK adına açıklamayı okuyan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye’nin tarihi bir süreçten geçtiğini belirterek, “Özgürlükçü ve eşitlikçi fikirlerin ve insan haklarına dayanan demokratik siyasetin egemen olduğu bir yaşamı inşa etmenin bugünün en önemli işi olduğu inancındayız. Türkiye’nin tarihsel sorununda böylesi bir demokrasi eksikliği ve onun yarattığı olumsuz sonuçlar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Devlet ile PKK arasında yürütülen görüşmeler sonrası gündeme gelen barış sürecinin başta bölgede olmak üzere Türkiye genelinde önemli bir rahatlama ve sorunlarına çözümüne dönük büyük bir umut oluşturduğunu vurgulayan Bilici, “Abdullah Öcalan’ın 21 Mart Nevruz bayramında yaptığı çağrı ve sonrası PKK’nın ateşkes ilanıyla birlikte silahlı güçlerini sınır dışına çekme kararı, bu sürecin en önemli adımı olmuştur. Bu gelişmelerden sonra 8 Mayıs’ta silahlı güçlerin sınır dışına çekilmeye başlaması, bizler de sürecin doğru temelde ve başarılı bir şekilde yürüdüğü izlenimi yaratmıştır. Bu nedenle bölgedeki sivil toplum örgütleri olarak, insan ölümlerine son veren, barış umutlarını artıran, daha refah ve geleceğe umutla bakan bir ortamın yaratılmasına vesile olacak bu süreci başından beri destekliyoruz. Ancak, bu sürecin sorunsuz ilerleyebilmesi ve kalıcı barışın sağlanabilmesi için Kürt toplumunun taleplerini karşılayacak yeni bir anayasa veya anayasal değişikliklerin yapılması artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Ayrıca son dönemlerde yaşanan gerilimler karşısında hükümetin toplumun farklı kesimlerinin sesine kulak veren çoğulcu bir yaklaşımla tahammül göstermesini bekliyoruz. Hükümetin ve parlamentonun gerek yeni bir anayasa ve gerekse bu süreçte toplumun farklı kesimlerinin beklentilerine karşılık veren bir demokratik yaklaşıma davet ediyoruz. Tam da bu dönemde 15-16 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da yapılacak olan ve Kürt toplumunun tüm siyaset kurumları ile sivil toplum örgütlerinin destek vererek katıldığı bir Kürt konferansının yapılıyor olmasını çok anlamlı ve değerli buluyoruz. Bu konferansın Kürt toplumunun farklı kesimlerini ortaklaştıracağını, demokratik sivil siyasetin önünü açacağını ve Kürt sorununun çözümüne önemli katkılar sunacağını bekliyor ve bu konferansı desteklediğimizi kamuoyuna deklere etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından STK temsilci ve üyeleri sessizce dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER