ZİHİNSEL GERGİNLİK PUAN KAYBETTİRDİ

Sakarya’da ki ilk maçta Amedspor’a gösterilen ırkçı tepkiler, futbol dışı olaylar Diyarbakır’da oynananacak maçın gergin geçeceği izlenimini kamuoyunda uyandırmıştı. 

Özellikle Güneydoğu Spor Yazarları Derneği çatısı altında birleşen spor yazarı arkadaşlarımızın öncülük ederek açıklamalar yapması, akabinde Amedspor Yüksek İstişare Heyetinin Diyarbakır'da bulunan STK temsilcileriyle ortak açıklama yaparak sağduyu mesajı vermeleri Maç öncesi tansiyonu düşüren ve kentimiz Diyarbakır adına kamuoyuna yansıyan samimi ve olumlu görüntülerdi. 

Maçın dolu tribünler eşliğinde mükemmel bir ambiansla başlayacağını beklerken, iki takım futbolcularının ısınma hareketleri sırasında birbirlerine sataşması sonucu çıkan arbedenin faturası Amedspor’dan Muhlis İstemi ve Sakaryaspor'dan Serkan Odabaşoğlu'na kırmızı kartla karşılık buldu. Muhlis İstemi daha kariyerinin başında bu tür hadiselerde yer alırsa gelişimine engel koyar ve profesyonel futbol kariyerinde bir aşama kaydedemez, kendisine bir abi tavsiyesi, sadece futboluna odaklanmalı. Yine Sakaryaspor’un 50 numaralı futbolcusu Dilaver Güçlü’nün İstiklal Marşı okunurken, Bozkurt işareti yapması ve bunu taraftarların görebileceği şekilde provoke etmesi, takımının kazandığı penaltı atışını gole çevirmesi sonrası ise bu kez taraftarların bulunduğu tribünlere giderek farklı kışkırtıcı hareketlerle abartarak gol sevincini yaşaması tribünleri germeye yönelik provokatif davranışlardı. Ne Muhlis’in nede Dilaver’in yaptıkları bir spor oyunu adına tasvip edilemez.

Amedspor daha önce Grubun şampiyonluğa oynayan iki takımı Samsunspor ve Sarıyer’i kendi oyununu rakiplerine kabul ettirerek, oyunu da ciddi şekilde forse ederek mağlup etmişti. Dün yine şampiyonluğa oynayan bir diğer ekip Sakaryaspor karşısına çıkan Amedspor Diyarbakır Stadyumunda daha önce oynadığı maçlardaki performansının aksine, şartların daha olgun olmasına ve maçın camia açısından önemine rağmen sahada oyuncu grubunun zihinsel gerginliği ve anlamsız telaşı sayesinde gayet etkisiz bir görüntü ortaya koydu. 

Sakaryaspor’lu futbolcular hem oluşan taraftar baskısı, hemde yaratılan müthiş ambians sebebiyle sahada maç boyunca ne yaptığını bilmez acemi bir çabayla mücadele etmeye çalıştı, direnç göstermede etkisiz kalan ve maçın son bölümlerinde tamamen 1 puanı korumacı bir anlayışla savunma futbolunu ve zaman geçirmeyi tercih eden Sakaryaspor’un şu haftaya kadar bu görüntüsüyle halen şampiyonluk yarışı içerisinde kalmasını kendileri adına bir şans olarak görüyorum. Sakaryaspor oyunda bu kadar aciz ilken Amedspor’un bunu değerlendirememesini ve oyunu bir türlü forse edememesini futbolcuların gereksiz zihinsel gerginliğine bağlıyorum. Kanatları yeterli oranda işletemeyen, Maç boyunca bulduğu onca duran topu verimli kullanamayan Amedspor’un futbolcu grubu dün ne yaptığını bilmez kafa yapısındaydı. Taraftarların verdiği müthiş desteğe ve yaratılan ambiansa bu oyun reva görülmemeliydi.

Dün Amedspor’lu futbolcularda aşırı motivasyon maça konsantrenin dışında sadece zihinsel gerginlik yaratmıştı. Bunu hem maç öncesi hemde maç içinde Amedspor’lu futbolcuların davranışlarında açıkça gördük. Amedspor’lu futbolcular aşırı motivasyonun zihinsel yorgunluğunu profesyonelce bir iradeyle kenara bırakmayı becerebilip sahada sadece baskılı oyun ve galibiyete odaklanabilseydi eğer, kazanması için her şartın uygun olduğu ortamda böylesine kötü bir Sakaryaspor karşısında rahatlıkla galip gelirdi. Maalesef Kent takımlarımız böylesi gergin maçlarda hep aynı hataya düşüyor. İdari ve teknik olarak süreç futbolcu grubuyla iyi işlenemiyor, motivasyonun aktarımı ne tür algı yaratıyorsa iyi futbola motive olup geliştirmenin yerine, rakip takıma motive olunuyor, rakip takımla uğraşılıyor ve sonu iyi şeylerle taçlanmıyor. Kimse kusura bakmasın, bu maçta gördüğüm buydu.
Bir sonra ki yazımda buluşmak üzere...

YORUM EKLE
1