Altı çocuğun yandığı Kuran kursu 'sözlü izin'le açılmış

Diyarbakır'ın Kulp'ta çıkan ve 6 çocuğun can verdiği yatılı erkek Kuran kursu yangınında inanılmaz ihmaller saptandı.

Altı çocuğun yandığı Kuran kursu 'sözlü izin'le açılmış
 Ailelerden yalnızca birisi şikayetçi oldu. Dosyada tek bir şüpheli bulunuyor, o da tutuksuz...

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyünde bulunan iki katlı Kuran kursunda 1 Aralık günü çıkan yangında altı çocuk can vermiş, altısı da yaralanmıştı. 

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin edindiği bilgiler şöyle:

* Kuran kursu, evrakları tamamlanmadığı için henüz faaliyete geçmemişti. Ancak Kulp ilçe müftüsünün iki hafta önce binayı teftiş ettiği, teftiş sonrası, "Öğrenci almaya başlayabilirsiniz" dediği ve bunun ardından, evraklar daha ulaşmadan çalışmalara başlandığı ortaya çıktı. 

* Can veren altı çocuktan beşi, kursta kalıp kalmamaya karar vermek üzere o gece yatılı kalmıştı. Dolayısıyla yurtta kalmaya henüz karar vermemişlerdi.

* Bir çocuğun ise okul öğrencisi olduğu ve bu kursla ilgisinin bulunmadığı saptandı. Öğrencinin neden bu kursta olduğu anlaşılamadı. Avukatlar çocuğun servisten indikten sonra burada kalmış olabileceğini ifade ediyor.

* Çocuklarını kaybeden altı aileden yalnızca birisi şikayetçi oldu.

* Dosyada yalnızca bir şüpheli bulunuyor. Bu kursun sorumlusu olduğu ifade eden şüpheli tutuksuz yargılanıyor. 

* Yangının UFO adı verilen ısıtıcı nedeniyle çıkmış olabileceği ifade ediliyor. Isıtıcının uzatma kablosuyla ranzalara yanaştırıldığı ve facianın bu nedenle çıktığı sanılıyor.

* Çocuklardan birinin yandığı, diğerlerinin cesetlerinin ise kapı önünde üst üste bulunduğu, dolayısıyla zehirlenerek can verdikleri tahmin ediliyor.

* Kursta kalorifer sisteminin çalışmadığı belirlendi.

İSMAİL SAYMAZ / RADİKAL

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER