Baydemir: Morgda Cenazeler Üst Üste Konulmuş

Cizre ve Silopi'de cenazelerin morgda yer kalmadığı için üst üste konulduğunu belirten Osman Baydemir, "Defin edilmeleri için yasağın sona ermesi gerek" dedi.

Baydemir: Morgda Cenazeler Üst Üste Konulmuş
 HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Şırnak'ın Cizre ile Silopi İlçesi'nde hayatını kaybedenlerin cenazelerinin kaldırıldığı 6 kişilik Şırnak Devlet Hastanesi morgunda yer kalmadığı için cenazelerin üst üste olduğu; bir kısmının ise hastanenin yemekhanesindeki soğuk hava deposuna konulduğunu söyledi.

"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ KALDIRILMASI GEREKİYOR"

Baydemir, "Hastanenin yemekhane deposuna konulan cenazeler kokmaya başladı. Bu cenazelerin defin edilmesi için sokağa çıkma yasağının hemen kaldırılması gerekiyor." dedi.

Osman Baydemir, cenazelerin konulması için 2 soğuk hava deposu görevi gören soğutucu temin edip hastanenin bahçesine getirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Ancak, cenazelerin bu soğutuculara konulması konusunda hastane ve savcılık topu birbirine atıyor. Savcılık, yetkileri olmadığını bunun hastanede tarafından uygun görülmesi halinde yapılabileceğini belirtiyor. Hastane yönetimi ise, böyle bir şey yapmaları halinde savcılığın haklarında soruşturma açabileceğini söyleyerek yazılı talimat istiyor. Bizim burada valilik, hastane ve savcılık arasında görüşmelerimiz sürüyor. Burada yaşananlardan dolayı bir korku atmosferi yaşanıyor. Bu cenazelerin bir an önce defin edilmesi gerekiyor bunun içinde her iki ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının kalkması gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER