Hacı Birlik soruşturmasında kamera muamması

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Hacı Lokman Birlik'in öldükten sonra cenazesinin yerde sürüklenmesiyle ilgili yürüttüğü soruşturmada Şırnak Emniyet Müdürlüğü'nden zırhlı araçların kamera kayıtlarını istedi.

Hacı Birlik soruşturmasında kamera muamması
 Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde 3 Ekim 2015 günü çıkan çatışmada öldüğü öne sürülen Hacı Lokman Birlik'in zırhlı araca bağlanarak yerde sürüklenme görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Ailesinin suç duyurusu üzerine, ‘kişinin hatırasına hakaret’ suçuyla 4 Ekim’de Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma  başlatıldı. Açılan soruşturma kapsamında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yollayarak  Birlik’in hayatını kaybettiği gün bölgede görev yapan zırhlı araçların kamera kayıtlarını istedi.

Ancak Şırnak Emniyet Müdürlüğü olay anında bölgede görevli olan ‘73 A …’ plakalı zırhlı aracın Şırnak’ın Beytüşşep ilçesinde görevde olduğu, aracın dönüş tarihinin belli olmadığını, bu nedenle araçtan görüntü alınmadığını savcılığa bildirdi. Savcılığa iletilen cevap yazısında “Konu ile ilgili zırhlı aracın plakası ’73 A ….’ dır. Araç Beytüşşebap ilçesinde görevlendirilmiştir ve dönüş tarihinin belirsizdir" denildi. 

BÖLGEDEKİ KAMERALAR DA ÇALIŞMIYORMUŞ

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında Birlik’in vurulduğu ve cenazesinin yerde sürüklendiği bölgede bulunan 6 farklı kurum ve esnaftan olay gününe ait güvenlik kamerası görüntülerini de istedi. Ancak kurumlar elektrik kesintisi ile arızalardan kaynaklı olarak olay günü kameralarının çalışmadığını savcılığa bildirdi. Kamera görüntülerin olayı aydınlatmada önemli olduğunu söyleyen avukat Fazilet Taştanarserim, “Hacı Lokman Birlik’in yaralı haldeyken infaz edildiğini düşündüğümüz için kasten adam öldürme, suçu bildirmeme ve ölünün hatırasına hakaret suçlamasıyla savcılığa başvurduk. Dolayısıyla zırhlı araçlardaki kamera kayıtları ile çevredeki işyerlerinin kamera kayıtları olayı aydınlatmada önemlidir. Bu görüntüler kaybolmadan alınıp soruşturma dosyasına konulmalıdır” dedi.

İDRİS EMEN / RADİKAL

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER