Korkutacak gelişme! Dağdaki 100 PKK'lı o ilçeye indi

Diyarbakır’daki örgüt kadrolarının konuşlandığı merkez olan Sur ilçesinde dağda bulunan 100 PKK'lının ilçeye indiği ve köşe başlarında pusu kurdukları belirtiliyor.

Korkutacak gelişme! Dağdaki 100 PKK'lı o ilçeye indi
 Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ateş altında kalan 500 yıllık caminin bahçe ve tuvalet bölümünün PKKlı gruplarca çatışmalarda “merkez” olarak kullanıldığı ortaya çıktı.
PKK’lı grupların hendekler kazarak güvenlik güçlerine karşı çatıştığı ilçeye hakim ve merkezi konumundaki caminin bahçesine zaman zaman PKK’lıların silah ve mühimmat yığınağı yaptıkları, bu nedenle caminin ibadete kapatıldığı belirtildi.
İLÇEDE 100 PKK'LI VAR

Ayrıca, çatışmalar sırasında cami çevresi, Sur ilçesinin farklı mahallerindeki birbirlerine bitişik evlerin duvarlarının yıkılarak evden eve geçişin sağlandığı tespit edildi. Yerel kaynaklar, Sur’da yaklaşık 80-100 kişilik PKK’lının bulunduğunu tahmin ediyor.

!
EYLEM TALİMATI VERİLDİ

Yerel kaynaklar, bu gruplar içinde YDG-H’li teröristlerin yanı sıra örgütün dağ kadrosundan da teröristlerin bulunduğunu kaydetti. Dağ kadrolarından gelenler arasında iki örgüt sorumlusu bulunduğu ifade edilirken, bu kişilerin halen Diyarbakır’daki örgüt kadrolarının konuşlandığı merkez olan Sur’daki silahlı PKK’lıları organize ederek eylem talimatı verdikleri belirtiliyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği, tarihi camideki yangının teröristler tarafından çıkarıldığı belirtildi.Açıklamada terör olayları nedeniyle kuzey giriş cephesi, orijinal kapı ve doğramaları ile çevre duvarları daha önce büyük oranda hasar gören tarihi miras caminin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce onarımı için analitik projeler hazırlandığı belirtildi.


PKK ÇALIŞMALARI ENGELLEMEK İÇİN HERŞEYİ DENİYOR

Ancak güvenlik güçlerinin hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla faaliyet yürüttüğü bölgede, çalışmaları engellemek amacıyla dün Sabah 09.20 sıralarında örgüt mensuplarınca cami içinde yangın çıkarıldığı, orijinal kapı ve kepenklerin yandığı, duvarların hasar gördüğü bilgisinin alındığı kaydedildi.

GÜVENLİK SAĞLANDIKTAN SONRA GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK

Açıklamada, “Bölücü terör örgütü tarafından yolların hendek ve barikatlarla kapatılması ve terör saldırılarının devam ettirilmesi nedeniyle itfaiye ve güvenlik güçleri tarafından yangına müdahale edilememiş olup, saat 16.00 itibariyle yangın kendiliğinden sönmüştür. Bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra gerekli çalışmalar yapılacaktır” denildi.


SOKAK BAŞLARINDA PUSU KURUYORLAR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde teröristlerin güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırılar helikopterden görüntülendi. AA’nın ulaştığı görüntülerde, ara sokaklarda uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunan PKK’lılara yönelik operasyona ilişkin anlar yer alıyor. Hava destekli operasyonda helikopterden çekilen termal kamera görüntülerine göre, gruplar halinde hareket edip sokak başlarında mevzilenerek güvenlik güçlerine pusu kurmaya çalışan teröristler, polis ekiplerine uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunuyor.

15 KİŞİLİK PKK'LI GRUP ELİNDE SİLAHLARLA DOLAŞIYOR

Görüntülerde, 15 kişilik terörist grubun, ara sokaklarda ellerinde silahlarla dolaşarak, güvenlik güçlerine pusu kurmaya çalışmaları da yer alıyor. Kayıtlarda, köşeye sıkışan teröristlerin zaman zaman bazı evlere sığındıkları görülüyor. Operasyon sürerken bölgede bazı vatandaşların evlerinin çatısında olduğu gözleniyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER