PYD Rus desteğiyle iki koldan saldırıya geçti

Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından PKK'nın Suriye koluyla iş birliğini kuvvetlendirdi

PYD Rus desteğiyle iki koldan saldırıya geçti
 PYD, 5 gündür Rus savaş uçaklarının desteğiyle Suriye'nin kuzeyindeki Azez-Cerablus hattında ilerlemeye çalışıyor,

Söz konusu bölge, Türkiye ve ABD'nin DAEŞ'ten arındırmayı planladığı güvenli bölge olarak biliniyor.

Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından, PYD'ye Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında ilerlemesi için yoğun hava desteği sağlamaya başladı.

PYD, halihazırda kontrol ettiği Afrin ve Kobani'yi birleştirmek için Rus şemsiyesi altında iki yönden harekete geçti. Bir yandan 5 gündür muhaliflerin Azez'deki cephe hatlarına saldıran PYD, diğer yandan Fırat'ın batısına geçebilmek için Cerablus'ta DAEŞ ile çatışıyor. 

Afrin'in doğusunda, Halep'in kuzeyinde bulunan ve muhaliflerin kontrolündeki Deyr Cemal, Meryemeyn, Malikiye ve Ziyara beldeleri 5 gündür havadan Rus savaş uçaklarının, karadan ise PYD’nin askeri gücü YPG'nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin saldırısına maruz kalıyor. 

Yerel kaynaklar dün, ılımlı muhalifler ve PYD güçleri arasındaki çatışmalar sonucu, Halep'in kuzeyindeki Keştear ve Teneb köylerinin muhalifler tarafından ele geçirildiğini bildirmişti. 

Rus savaş uçakları, 5 günde iki kere Azez ilçesinde bulunan Babu's Selame sınır kapısına giden ve insani yardım için kullanılan yoldaki tırlara hava saldırıları düzenlemiş, sivil kayıplar yaşanırken, yardım tırları da hasar görmüştü.

FIRAT'IN BATISINA GEÇME ÇABASI

YPG güçleri, 3 gündür Rusya'nın hava desteğiyle DAEŞ'in kontrolünde bulunan Fırat'ın batısındaki Cerablus'a ilerleme çabasına da ağırlık verdi. YPG ile DAEŞ arasında YPG'nin kontrolünde bulunan Zor Magar köyünün batısında, Fırat nehrinin iki tarafında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 

Yerel kaynaklar, Cerablus ile Mümbiç arasındaki bölgenin 3 günde 15 kez Rus bombardımanı altında kaldığını belirtiyor.

RUSYA PYD YAKINLAŞMASI İKİ AYDIR HIZ KAZANDI

PYD, Haziran ayında Halep'in kuzeydoğusunda Türkiye sınırında, Arapların yanı sıra Türkmen köylerinin bulunduğu Tel Abyad'ı DAEŞ'ten alarak, Haseke'den başlayan ve Kobani'yle devam eden hakimiyet alanını batı yönünde genişletmişti. Halihazırda kontrol ettiği Kobani ile Afrin'i birleştirmeyi amaçlayan PYD'nin öncelikle DAEŞ'in hakim olduğu Cerablus ile muhaliflerin bulunduğu Azez'i ele geçirmesi gerekiyor. 

PYD, son dönemde bu amaca ulaşmak için Suriye'deki ABD-Rusya rekabetinden istifade ederek, Moskova ile yakınlaşmaya başlamıştı. 

Rusya- PYD ilişkisinin güçleneceği sinyali Suriye'deki hava saldırılarına başlamadan iki gün önce Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşmasında verilmişti. Putin, sadece rejim ordusu ve Kürtlerin gerçek anlamda DAEŞ’a karşı mücadele ettiğini savunmuştu. Rusya'nın 30 Eylül'de hava saldırılarına başlamasından 11 gün sonra Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ile Paris'te görüşmüştü. Bogdanov, 21 Ekim'de de örgütün diğer eş başkanı Asya Osman ve Kobani'deki temsilcilerini Moskova'da ağırlamıştı. Ziyaretleri, PYD’nin Rusya’da temsilcilik açma girişimleri takip etmişti.

Putin, 23 Ekim'de PYD ile Esed rejimi güçlerinin birleşmesi gerektiğini söyleyerek, örgüte Suriye'deki iç savaşa rejim safında devam etme çağrısı yapmıştı.

RUS UÇAKLARININ VURDUĞU KONVOYUN ŞOFÖRÜ KONUŞTU

Rus uçaklarının, Halep'in Azez ilçesi yakınlarında insani yardım tırlarını bombalaması sonucu yaralanarak Kilis'te tedavi altına alınan Suriyeli Murat Muvas, "Rusya, terörle mücadele bahanesiyle sivil insanları vuruyor. DAEŞ'in yeri belli, vuracaksan git, onları vur" dedi. 

Kilis Devlet Hastanesinde tedavisi süren tır sürücüsü Muvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'den gönderilen insani yardımları ve çeşitli malzemeleri taşıdıklarını söyledi. 

Tırların bulunduğu alanda bekledikleri sırada hava saldırısına maruz kaldıklarını dile getiren Muvas, "Şoför arkadaşlarla araçlarımızın yanında beklerken uçak sesi duyduk. İlk füzeyi attıklarında sağa sola koşturmaya başladık. Kim öldü, kim kaldı bilmiyoruz, herkes panik içinde kaçtı. Bazı insanlar yere düştü. Uçak yeniden geldi ve tekrar füze attı, o zaman tırlar yanmaya başladı" ifadesini kullandı.

Muvas, Rus uçaklarının aynı bölgeyi iki kez bombaladığını vurguladı.

Hava saldırılarında masum insanların hayatını kaybettiğine dikkati çeken Muvas, "Bizim suçumuz nedir, sormak istiyorum, silahlı değiliz. Şoförler size ne yaptı? Rusya, terörle mücadele bahanesiyle sivil insanları vuruyor. DAEŞ'in yeri belli, vuracaksan git, onları vur" şeklinde konuştu.

Muvas, Rusların bombaladığı bölgede DAEŞ üyesi bulunmadığını anlatarak, gönderilen yardım malzemelerini zor günler geçiren Suriye halkına ulaştırdıklarını sözlerine ekledi. 

Rus uçakları, dün, Azez ilçesinde yardım tırlarına yönelik hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda 4 kişi Azez'deki sahra hastanelerinde, 2 kişi de Kilis'te yaşamını yitirmiş, 18 kişi yaralanmıştı.  

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER