KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

“Bu mübarek bayramda kalplerinizde barış, gözlerinizde umut, etrafınızda sevgi olsun. Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.” haberyirmibir.com

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
 Kurban Bayramına saatler kaldı. Islam dünyası için önemi oldukça büyük olan Kurban Bayramı her sene olduğu gibi bu sene de büyük bir sevinçle bekleniyor. İlk günün genellikle iletilecek Kurban Bayramı mesajı eşliğinde akraba ve dost ziyaretleriyle geçeceği 9 günlük bayram tatili; “aile olmak”, “akrabalık” ve “dostluk” gibi kavramları bir daha anımsatacaktır. Kılınan bayram namazı ve kesilen kurbanın ardından, ziyaretlerin gerçekleşeceği, tüm aile bireylerinin bir arada bayram yemeği yiyeceği Kurban Bayramı’nda uzakta olan sevdiklerimizi de unutmamamız gerekmektedir. İşte en güzel bayram mesajları...

Eskiden kartpostallar veya tebrik kartları ile posta yoluyla iletilen bayram mesajları internetin hayatımıza girmesiyle daha kolay aktarılabilir olmuştur. Öyle ki Whatsapp, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ve iletişim ağları sayesinde çok uzaktaki sevdiklerimize Kurban Bayramı mesajı gönderebilmekte, onları sevindirebilmekteyiz. Islam alemi için önemli olan bu mübarek günde, küslükler ve dargınlıklar bir kenara bırakılır, birlik ve beraberlik duygusuyla herkes birbirine kenetlenir. Siz de “en anlamlı Kurban Bayramı mesajı benim olsun” diyorsanız sizin için hazırladığımız listemize bir göz atın:

Binlerce vatandaş Kurban Bayramında akraba ve eş dostunu ziyaret ediyor ve bayramını kutluyor. Farklı şehirlerde bulunan veya ziyaret edilemeyen yakınlarına da SMS ile bayram tebriği yolluyor. Biribirinden güzel Kurban Bayramı mesajları bu sayfada derledik. Sevdiklerinize bu mübarek günde uygun gördüğünüz Kurban Bayramı mesajları 2016 facebook'tan, mail'inizden yada cep telefonunuzdan sms olarak, sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

KURBAN BAYRAMI MESAJLARI

“Kurban Bayramı tüm İslam Alemine kutlu olsun. Allah tüm inananlara nice huzurlu, bereketli bayramlar nasip etsin. Kurban Bayramınız hayırlara vesile olsun. İyi Bayramlar...”

“En güzel anıları birlikte paylaşmak, en güzel hatıraları tazelemek dileği ile mübarek Kurban bayramınızı kutlarız.”

Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki, duaların kabul ve Kurban Bayramınız mübarek olsun!

Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder hayırlara vesile olmasını dileriz. Bu hayırlı günde dualarınız kabul olsun. Dualarınızı eksik etmeyin…

Mübarek Kurban Bayramını sevdiklerinizle beraber sağlıklı ve huzur içinde geçirmenizi dileriz. Mutlu Bayramlar...

Küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği, rahmet ve şefkat dolu günlerin en değerlilerinden olan Kurban Bayramınız kutlu olsun.

Gönüller bir olsun bu mübarek ayda düşüncelerimiz hem fikir olsun Allah'ın yolunda, hayırlara vesile olsun bu mutlu gün tüm Müslümanlara Kurban Bayramı'nız mübarek olsun canım dostlarıma.

Kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi yüce Allah'a sonsuz şükürler olsun Kurban Bayramı bereketiyle, bolluğuyla gelsin, tüm insanlık için hayırlara vesile olsun. Bayramınız Kutlu olsun...

Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, gerçekten güzel ve bereketli bir Kurban bayramı dileriz. Hayırlı Bayramlar...

- İçinde mutluluk, gözlerinde sevgi, kalbinde umut ve her daim sevdiklerinle bir arada olacağın nice bayramlarımız olsun, Kurban Bayramınız mübarek olsun…

- Kini, nefreti bir kenara at bugün bayram; Dua et ve Kurban Bayramını doya doya yaşa…

- Bereket, bolluk, huzur ve mutlulukla geçecek, yürekte umutsuzluğun hiç bir zaman yer bulmayacağı bayramlar dilerim… Kurban Bayramınız mübarek olsun.

- Yine geldi Kurban Bayramı, beraberinde bolluğu, bereketi getirdi… Yüreklere merhamet ve şefkat serpti… Hepimizin Kurban Bayramı kutlu olsun…

- Bayramlar büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüldüğü zamanlardır, sevgiyi ve şefkati öğretir, sevdiklerimizle geçirdiğimiz her anın kıymetini anlatır, o halde dileyelim ki tüm Müslüman alemi için Kurban Bayramı mübarek olsun.

- Ne mutludur ki bana Allah kalbimi sevgi ile doldurmuş, sevdiklerimi bana sunmuş, her bayram hatırlarım onları, bugün olduğu, yıllar sonra olacağı gibi… Kurban Bayramınız kutlu olsun.

- Özlediğiniz o eski bayramlar tadında, birlik ve beraberlik duygusu içinde; bereket dolu bir bayram dilerim. Kurban Bayramınız kutlu olsun.

- Bayramlar insanların küslük gibi duygulardan uzaklaştığı, sevgi ile birbirine kenetlendiği en önemli günlerdir. Bu mübarek günde sizin de küslüğünüz son bulsun, Kurban Bayramınız kutlu olsun.

- Kestiğiniz kurbanın kabul olacağı, evinizin kurban bayramının bereketi ile dolacağı nice nice Kurban Bayramları dilerim.

- Mübarek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar; milletimize huzur, bolluk ve refah getirecek nice bayramlar dilerim…

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA

İslam dünyasında belirlenen bazı tarihler vardır. Belirlenen bu tarihlerde Müslümanların yapmakla görevlendirildiği bazı işlemler vardır. Vatandaşların bu sırada yapmaları gereken işlemler onlara sünnet olarak yazılır. Dinimize göre bazı özel günler ve de bu özel günlerde bir anlam vardır. Her yıl belirli aylarda ramazan ve de kurban bayramı olarak yılın belirli zamanlarında bu günler kutlanır. Gerçekleştirilen bu kurban bayramlarına vatandaşların üzerlerine düşen pek çok görev vardır. Kurban kesmenin herkese düşen bir farz olmadığı zaten ayetlerde de belirtilmiştir. Vatandaşların çok zaman öncesinde sünnet olması nedeniyle hail vakti yerinde olan, durumu kurban kesmeye yetecek olan kişilerin bu şekilde kurban kesmesi gerekir. Kesilen kurban için kurban sahiplerine çok sayıda sevaplar yazılır. Çünkü dinimize göre kurban kesmek oldukça önemlidir.

Kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadettir ve vacibdir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir. Kurban Yüce yolunca gösterilen büyük bir fedakarlıktır. O’nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir. Bu nedenle varlıklı insanlar yoksullara bu kurban etini verir dağıtırsa büyük sevaba girerler. Bu güzel kurban bayramında yapılan bu hayırlarla beraber mutluluk, sevgi ve de neşe artarak çoğalır. Bu nedenle kurban bayramında Müslümanların daha da bir özenli geçirmesi gerekir. Aynı zamanda bu kurban bayramında eşi, dostu, akrabaları ziyaret edebiliyorsak muhakkak onları ziyaret etmek onların yapacak olduğu bazı işlemler arasında verilen düzenlemeler ile beraber bizlerin de bu konuda hassas davranması gerekir.

11 Eylül Pazar günü arefe günü olarak kabul edilir ve de 12 Eylül Pazartesi günü de kurban bayramının birinci günü olarak kabul edilir. Kurban bayramı tam olarak 4 gün sürer. 15 Eylül Perşembe günü de bayramın dördüncü günü olarak kabul edilmiştir. Bayramın her günü kurban kesilebilir ancak çoğu vatandaş ilk günden bu hayrı yaparlar. Bu nedenle genel olarak kurbanın kesiliş zamanı bayramın birinci günü olarak belirlenir.

Bu özel günde bayramlaşmak oldukça önemli konulardan biridir. Bayramlaşmak ve de tanıdık akrabaları arayıp sormak önemlidir. Artık günümüzde mesajlaşmanın da büyük bir hareketlilik göstermesinden sonra bayrama mesajları öne çıkmıştır. Artık pek çok yakın arkadaş, dostlar, akrabalar bu önemli günde birbirlerine bayram mesajları göndererek onları hatırlamışlardır. Bayram mesajları artık çok çeşitlilik gösterilerek sosyal medya dâhil olmak üzere daha pek çok alanda bu bayram mesajlaşmaları devam edebilmektedir. Bayram mesajları ile ilgili verilen bu gönderimlere biraz örnek verebiliriz.

Bayram namazı vakitlerihangi ilde saat kaçtakılınacak? Kurban bayramı 2016 yılı bayram namazı saatleridiyanet.gov.tr sitesinden yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen bayram vakitleri tam liste halinde aşağıda yer alıyor.

2 rekat halinde kılınan kurban bayramı namazının cemaatle kılınması zorunludur. Bayram namazı tan yeri ağarırken kılınıyor. Buna göre de Diyanet bayram namazı saatlerini belirliyor. Doğu illerinde bayram namazı daha erken kılınacak. Batı illeri de geç saatte camileri dolduracak.

BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

Kurban Bayramı namazında İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere camiler dolup taşacak. Diyanet tüm illerin bayram namazı saatlerini ilan etti.

İSTANBUL Kurban bayramı namazı saati : 07.22
ANKARA Kurban bayramı namaz saati - 07:06

İZMİR Kurban bayramı namaz saati - 07:29
BURSA Kurban bayramı namaz saati - 07:21
TRABZON Kurban bayramı namaz saati - 06:39
ADANA Kurban bayramı namaz saati - 06:57
DİYARBAKIR Kurban bayramı namaz saati - 06:37
ŞANLIURFA Kurban bayramı namaz saati - 06:43
LEFKOŞE Kurban bayramı namaz saati - 07:04

İŞTE TÜM İLLERİN KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAATLERİ

İSTANBUL Kurban bayramı namazı saati : 07.22
ANKARA Kurban bayramı namaz saati - 07:06

İZMİR Kurban bayramı namaz saati - 07:29
BURSA Kurban bayramı namaz saati - 07:21
TRABZON Kurban bayramı namaz saati - 06:39
ADANA Kurban bayramı namaz saati - 06:57
DİYARBAKIR Kurban bayramı namaz saati - 06:37
ŞANLIURFA Kurban bayramı namaz saati - 06:43
LEFKOŞE Kurban bayramı namaz saati - 07:04

ADIYAMAN Kurban bayramı namaz saati - 06:45
AFYON Kurban bayramı namaz saati - 07:16
AĞRI Kurban bayramı namaz saati - 06:26
AKSARAY Kurban bayramı namaz saati- 07:02
AMASYA Kurban bayramı namaz saati- 06:54
ANTALYA Kurban bayramı namaz saati- 07:15
ARDAHAN Kurban bayramı namaz saati- 06-27
ARTVİN Kurban bayramı namaz saati- 06:30
AYDIN Kurban bayramı namaz saati- 07:27

BALIKESİR Kurban bayramı namaz saati- 07:26
BARTIN Kurban bayramı namaz saati- 07-08
BATMAN Kurban bayramı namaz saati- 06:34
BAYBURT Kurban bayramı namaz saati - 06:37
BİLECİK Kurban bayramı namaz saati- 07:18
BİNGÖL Kurban bayramı namaz saati- 06:36
BİTLİS Kurban bayramı namaz saati- 06:29
BOLU Kurban bayramı namaz saati- 07:11
BURDUR Kurban bayramı namaz saati- 07:17

ÇANAKKALE Kurban bayramı namaz saati- 07:32
ÇANKIRI Kurban bayramı namaz saati- 07:03
ÇORUM Kurban bayramı namaz saati- 06:58

DENİZLİ Kurban bayramı namaz saati- 07:22
DÜZCE Kurban bayramı namaz saati- 07:13

EDİRNE Kurban bayramı namaz saati- 07:31
ELAZIĞ Kurban bayramı namaz saati- 06:41
ERZİNCAN Kurban bayramı namaz saati- 06:40
ERZURUM Kurban bayramı namaz saati- 06:33
ESKİŞEHİR Kurban bayramı namaz saati- 07:16

GAZİANTEP Kurban bayramı namaz saati- 06:49
GİRESUN Kurban bayramı namaz saati- 06:44
GÜMÜŞHANE Kurban bayramı namaz saati- 06:40

HAKKARİ Kurban bayramı namaz saati- 06:23
HATAY Kurban bayramı namaz saati- 06:54
IĞDIR Kurban bayramı namaz saati- 06:22
ISPARTA Kurban bayramı namaz saati- 07:16

KAHRAMANMARAŞ Kurban bayramı namaz saati- 06:50
KARABÜK Kurban bayramı namaz saati- 07:07
KARAMAN Kurban bayramı namaz saati- 07:05
KARS Kurban bayramı namaz saati- 06:25
KASTAMONU Kurban bayramı namaz saati - 07:02
KAYSERİ Kurban bayramı namaz saati- 06:56
KIRIKKALE Kurban bayramı namaz saati- 07:04
KIRKLARELİ Kurban bayramı namaz saati- 07:29
KIRŞEHİR Kurban bayramı namaz saati- 07:01
KİLİS Kurban bayramı namaz saati- 06:50
KOCAELİ Kurban bayramı namaz saati- 07:18
KONYA Kurban bayramı namaz saati- 07:08
KÜTAHYA Kurban bayramı namaz saati- 07:18

MALATYA Kurban bayramı namaz saati- 06:45
MANİSA Kurban bayramı namaz saati- 07:28
MARDİN Kurban bayramı namaz saati - 06:35
MERSİN Kurban bayramı namaz saati- 07:00
MUĞLA Kurban bayramı namaz saati- 07:25
MUŞ Kurban bayramı namaz saati- 06:32

NEVŞEHİR Kurban bayramı namaz saati- 06:59
NİĞDE Kurban bayramı namaz saati- 06:59
ORDU Kurban bayramı namaz saati- 06:46
OSMANİYE Kurban bayramı namaz saati- 06:53
RİZE Kurban bayramı namaz saati- 06:36

SAKARYA Kurban bayramı namaz saati- 07:16
SAMSUN Kurban bayramı namaz saati- 06:52
SİİRT Kurban bayramı namaz saati- 06:30
SİNOP Kurban bayramı namaz saati- 06:57
SİVAS Kurban bayramı namaz saati- 06:50
ŞANLIURFA Kurban bayramı namaz saati- 06:43
ŞIRNAK Kurban bayramı namaz saati- 06:28

TEKİRDAĞ Kurban bayramı namaz saati- 07:28
TOKAT Kurban bayramı namaz saati- 06:51
TUNCELİ Kurban bayramı namaz saati- 06:40
UŞAK Kurban bayramı namaz saati- 07:20
VAN Kurban bayramı namaz saati- 06:24
YALOVA Kurban bayramı namaz saati- 07:21
YOZGAT Kurban bayramı namaz saati- 06:59
ZONGULDAK Kurban bayramı namaz saati- 07:10

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vaciptir. Bayram namazı iki rekattır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

BAYRAM NAMAZININ KILINIŞI BİRİNCİ REKAT

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

BAYRAM NAMAZININ KILINIŞI İKİNCİ REKAT

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

KURBAN BAYRAMININ VACİBİ TEŞRİK TEKBİRLERİ

Teşrik tekbiri nedir, teşrik tekbiri ne zaman getirilir veteşrik tekbiri nasıl getirilir? İşte Kurban Bayramının vaciplerinden olan teşrik tekbirleri hakkında detaylı bilgi...

Kurban Bayramında tıpkı Kurban vazifesi gibi Teşrik Tekbiri getirmek de vaciptir ancak bir çok kişi bunu bilmez.

TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN GETİRİLİR, NE ZAMAN BİTER

Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemâat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selâm verir vermez, bir kere “Teşrîk tekbîr”ini okuması vâcibdir.

Cenaze namazından sonra okunmaz. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lâzım değildir.

İmâm tekbîri unutursa, cemâat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. Kadınlar yavaş söyler.

Teşrik Tekbîri:

“ALLAHÜ EKBER, ALLAHÜ EKBER. LÂ İLÂHE İLLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER. ALLAHÜ EKBER VE LİLLÂHİLHAMD”.

Teşrik Tekbîri'nin anlamı:

"Allah büyüktür, Allah büyüktür. Allah'tan başka ilah yoktur.
Allah büyüktür, Allah büyüktür. Hamd Allah'a mahsustur."

KURBAN KESİLDİKTEN SONRA KILINAN NAMAZ

Kurban kesildikten sonra kılınan namaz ve öncesinde tutulan orucu dair Diyanet İşleri Başkanlığının fetva hattı soruları yanıtladı. İşte Kurban kesimi başta olmak üzere en çok merak edilen sorular ve yanıtları;

KURBAN NE DEMEK? : Kurban kelimesinin sözlük manası yaklaşmak, yakınlaşmaktır. Dni bir terim olarak kurban, "Allah’a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı" ifade ediyor.

KİMLER KURBAN KESMELİ?

Kurbanı, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, mukim (bir yerde ikamet eden) ve dini ölçülere göre zengin sayılan müminin kesmesi uygunken, hadis kaynaklarında yer aldığı haliyle Hz. Peygamber, "Kurban Bayramı'nda Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını vekurban edilen hayvanın boynuzu, tırnağı da dahil olmak üzere her parçası kadar" kişiye hayır yazılacağını ifade ederek, bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye ediyor.

Kurbanla ilgili en çok merak edilen bazı sorular ve cevapları şöyle:

Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

"Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde namaz kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şafilere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir."

Kurban keserken Allah’ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin hükmü nedir?

"İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefilere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir. Şafilere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir."

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

"Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Hayvanların, bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir."

Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?

"Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümününkurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir kısmının akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de evde yenmesini tavsiye etmiştir. Kurban etinin tamamı evde bırakılabilir. Ancak, durumu iyi olan Müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurbanetlerinin çoğunu hatta tamamını dağıtmaları daha uygun olur. Şafi mezhebine göre ise kurban etinden az da olsa fakirlere verilmesi gerekir."

Kurban derisi nasıl değerlendirilmeli?

"Kurbanın derisi, bir fakire veya hayır kurumuna verilmelidir. Buna görekurban derilerinin para karşılığında satılması, kurbanın kesimi veya bakımı için ücret verilmesi caiz değildir. Derinin satılması halinde bedelinin yoksullara verilmesi gerekir. Ancak kurbanın derisinin, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur."

Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi?

"Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dini bir gereklilik olduğu inancı veya kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli veya sebepsiz dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadeti yapma imkanına kavuştuğu için Allah’ın verdiği nimete şükür olarak iki rekat nafile namaz kılabilir."

- Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir?

"Etlerinin yenmesi helal olan hayvanların, -ister kurban olarak ister başka bir amaçla kesilmiş olsun- kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve yumurtalarını yemek mekruhtur. Maliki ve Şafi mezheplerinde ise eti yenen hayvanların yumurtalarını yemek caizdir."

Kurban kesen kasaba ücret vermek caiz midir? Kurban etinin bir kısmı veya derisi kesim ücreti olarak verilebilir mi?

"Hayvanın kesim uygulaması, ibadet değildir. Bu yüzden kurban kesen kasabın ücret alması caizdir. Ancak kesim işini yapan kişiye ücret olarakkurbanın derisi veya etinin bir kısmı verilemez. Çünkü verildiği takdirde,kurban ibadetini yerine getirmek için gerekli maddi külfetin bir kısmı bizzat ibadetin kendisi üzerinden karşılanmış olur."

Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

"İbadetlerin şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri şekliyle yerine getirilir. Her ibadetin bir yapılış şekli vardır.Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir. Bedelini infak etmek (nafaka vermek) suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. 

Kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek kurban yerine geçmez. Aynı şekilde kurban bedelini de yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz."

Kurban Bayramı günü kurban kesilmeden önce bir şey yememenin dini dayanağı var mıdır?

"Hz. Peygamberin Zilhicce'nin ilk dokuz gününü oruçla geçirdiği rivayet edildiği için Zilhicce'nin ilk dokuz gününün, yani kurban
bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. (Yapıldığında sevap kazandıran davranış) Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı'nın ilk günüdür. Kurban Bayramı'nda da oruç tutulmaz. Ancak imsaktan itibaren bir şey yemeyip o günün ilk yemeğinikurban etinden yemek müstehaptır.  Fakat bu, kendi evindekurban kesebilen insanlar içindir. Zamanımızda çiftliklerde kurbankestiren bazı Müslümanlara, akşama kadar sıra ancak gelmekte, hatta ertesi güne kalmaktadır. Bu durumda söz konusu insanların aç kalıp oruçlu imiş gibi durmaları uygun değildir."

- Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi? Kişinin bulunduğu şehir veya ülke dışında vekaletle kurban kestirmesinin hükmü nedir?

"Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekat gibi mal ile yapılan bir ibadettir. Mal ile yapılan ibadetlerde ise vekalet caizdir.

Vekalet, sözlü veya yazılı ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekaleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli nokta, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekaleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir. Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa, kişinin kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır."

- Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?

"Kurban kesmekle mükellef şahıs, kurbanlık hayvanı nakit  alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir."

- Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi?

İster vacip isterse nafile olarak kurban kesecek kimse, kurbanını peşin ve borçlanarak da satın alabilir. Bu, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak faizli borç alması durumunda faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur. Kendi imkanlarıyla kurban kesemeyeceklerin böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun değildir."

- Taksitle kurban alınabilir mi?

"Kurban, Allah’a yakınlaşma niyeti ile yerine getirilen bir ibadettir. Bu amaç ise ancak kişinin kendi mülkiyetindeki hayvanı kurban etmesi ile gerçekleşir. Mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras ile olabileceği gibi satın alma yolu ile de gerçekleşebilir. Esasen vadeli satış caizdir. Taksit ise borcun ödenmesinin belirli birkaç zamana vadeli geciktirilmesidir. Buna göre taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurbanedilmesinde bir sakınca yoktur."

- İhmal sebebi ile kurban kesmeyen kimse ne yapmalıdır?

"Kurban kesme şartlarını taşıdığı halde unutma, ihmal gibi sebeplerlekurban kesmeyen kimsenin, Hanefilere göre o yıla mahsuben, bir kurbanbedelini fakirlere vermesi, ayrıca tevbe ve istiğfar etmesi gerekir."

- Abdestsiz kurban kesilebilir mi?

"Kurban kesen kişinin abdestinin bulunması şart olmamakla birliktekurban Allah'a yakınlaşma aracı olduğu için kesenin abdestli olması daha faziletlidir."

-Bir kimsenin, oğlunun veya bir başkasının bağışladığı para ilekurban alıp kesmesi durumunda bu, kurban sayılır mı?

"Oğlu veya başkası tarafından kendisine bağış yapılan kimse bu paranın sahibidir. Bağışlanan bu parayı dilediği gibi harcayabilir. İster başka ihtiyaçları için sarf eder, isterse kurbanlık alıp kesebilir. Kesilen bu hayvan, kurban yerine geçer."

Kurbanlık hayvanı elektrik veya narkozla bayıltarak kesmek caiz midir?

"Dinimiz, tüm canlılara iyi davranılmasını emretmiştir. Nitekim Hz. Peygamber, kesim esnasında hayvana eziyet edilmemesini emretmiştir.

Kurbanın bilinen klasik yöntemle kesilmesi asıldır. Bununla beraberkurbana fazla eziyet vermemek (ölüm acısını azaltmak) maksadıyla, kesim esnasında hayvanın elektrik şoku, narkoz veya benzeri bir yöntemle bayıltılarak kesilmesi caizdir. Ancak hayvanın bayıltıldıktan sonra ölmeden boğazından kesilmesi gerekir. Hayvan henüz kesilmeden, şok etkisiyle ölürse, kurban olmayacağı gibi, eti de yenmez."

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER