Bes’ten Gazze Ve Suriye İçin Barış Fenerleri

Diyarbakır’da bir araya gelen Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri, Filistin ve Suriye'de yaşanan saldırılara dikkat çekmek amacıyla barış fenerleri uçurdu.BES Diyarbakır Şubesi, İsrail’in Filistin’e, IŞİD’in Suriye'ye yönelik...

Bes’ten Gazze Ve Suriye İçin Barış Fenerleri
Diyarbakır’da bir araya gelen Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri, Filistin ve Suriye'de yaşanan saldırılara dikkat çekmek amacıyla barış fenerleri uçurdu.

BES Diyarbakır Şubesi, İsrail’in Filistin’e, IŞİD’in Suriye'ye yönelik saldırılarını kınamak amacıyla Batıkent Meydanı'nda dün akşam basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan BES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Karaaslan, emperyalist ülkelerin Ortadoğu’da çıkarları doğrultusunda Arap Baharı adı altında iç savaş çıkarttığını söyledi. İsrail’in Filistin’i, El-Nusra ve IŞİD’in ise Suriye halkını hedef alan saldırılarının yoğunlaşarak arttığını belirten Karaaslan, bunun hazırlanan planın uygulaması olduğunu ifade etti. İsrail’in Filistin’e uyguladığı vahşeti derhal durdurmasını ve bu saldırgan tutumundan vazgeçmesini beklediklerini söyleyen Karaaslan, "İsrail devletinin İslamiyet’ten nasibini almamış Ortadoğu'yu ve özelde Kürdistan'ı yağmalayan, yüzlerce insanı katlederek işgal ettiği yerlerde inanç merkezlerini, camileri, kiliseleri, türbeleri, mezarları yıkan ve en önemlisi de Mekke'de Kabe'yi yıkacağını ilan eden IŞİD'den bir farkının olmadığını, Siyonizm ve emperyalizmin desteği ile yürüdüğünü belirtmek istiyoruz" dedi.

Hükümetin öncelikle İsrail Konsolosluğu’nu kapatarak, konsolosu sınır dışı etmesi gerektiğini belirten Karaaslan, "Hükümet eğer dürüst ve samimi ise derhal İsrail Konsolosluğu’nu kapatarak, konsolosu sınır dışı etmeli, İsrail ile ilgili bütün ticari ve askeri ilişkilerini kesmeli, başta Kürecik Hava Üstü olmak üzere askeri ve sivil amaçlı tüm üstleri kapatmalı, başta Rojava’da IŞİD’e verdiğiniz desteği kesmeli, şimdiye kadar uygulanan Suriye Rojava ve İsrail politikalarınızdan dolayı halktan özür dilemeli, Türkiye-Suriye sınırındaki anlamsız tel örgüleri kaldırarak Rojava halkına yardımların ulaşmasını sağlamalısınız" diye konuştu.

Hazırladıkları dilek fenerlerini barışa, özgürlüğe ve Filistin ile Suriye halkının özgürleşmesi dileğiyle gökyüzüne uçurduklarını aktaran Karaaslan, barış fenerlerinin uçurulmasının startını verdi. Açıklamaya katılan BES üyeleri, daha sonra barış fenerlerini uçurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER