Terzilik Yaparak Geçimini Sağlıyor

Diyarbakırlı İbrahim Mahir, 33 yıldır terzilik yaparak ailesini geçindiriyor.Diyarbakır’da 17 yaşından beri terzilik yapan İbrahim Mahir, terziliğe çırak olarak başladığını söyledi. Zamanla işinde usta olunca kendi dükkanını açtığını...

Terzilik Yaparak Geçimini Sağlıyor
Diyarbakırlı İbrahim Mahir, 33 yıldır terzilik yaparak ailesini geçindiriyor.

Diyarbakır’da 17 yaşından beri terzilik yapan İbrahim Mahir, terziliğe çırak olarak başladığını söyledi. Zamanla işinde usta olunca kendi dükkanını açtığını belirten Mahir, 33 yıldır terzilik yaparak geçimini sağlıyor. İlk zamanlarda işlerinin iyi gittiğini ama artık mağazaların tercih edildiğini kaydeden Mahir, "Müşterilerimiz dükkana gelir, ölçülerini alırdık. Siparişi hazır olduğunda da müşterimizi arayarak gelip almasını söylüyorduk. El emeğiyle yapıldığı için sağlam oluyordu elbiselerimiz. Ancak sonradan vatandaşların refah seviyesi arttıkça hazıra olan ilgileri de artmaya başladı. Bizim yaptığımız elbiseler geç çıktığı için vatandaşlarımız hazır olsun da hemen giyelim demeye başladı. 10-20 liraya konfeksiyondan alınan elbise ile el emeğiyle yapılan elbise arasında sağlamlık açısından fark var" dedi.

"TERZİLİK YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA"

Konfeksiyon ürünlerinin ortaya çıkmasıyla artık vatandaşların ucuz kıyafetlere ilgi duyduğunu kaydeden Mahir, "El emeğiyle yapılan elbiseler her zaman kalitelidir, geç yırtılır. Ancak hazır alınan kıyafetler erken yıpranır. Zamanında Diyarbakır’da birden fazla meslek varken bugün hazıra alıştıkları için birden fazla meslek yok oldu, olmaya da devam ediyor. Terziliğin sonu da o yöne doğru gidiyor. Bayramdan dolayı bazen yoğun oluyordu eskiden. Ama bugün büyük alışveriş merkezlerinde insanlar alışveriş yaptıkları için bizde fazla yoğunluk olmuyor. Akşama kadar satış yapamayan var. Konfeksiyonların 15 dakikada diktiği elbiseyle bizim diktiğimiz elbise aynı değildir. Ama nedense vatandaş hazıra alıştığı için konfeksiyonda üretilen eşyaya yoğun ilgi duyuyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER