Asgari ücret zammı 2016 net kaç lira olacak?

Asgari ücret 2016 Ocak ayında net kaç lira olacak sorusunun yanıtı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Faruk Çelik asgari ücret ocak 2016'da net 1300 lira olacağını söyledi.

Asgari ücret zammı 2016 net kaç lira olacak?
 Asgari ücret kaç lira olacak? Asgari ücret zammı ne zaman? Asgari ücret 2016 net kaç lira olacak? soruları çalışanların ana gündem maddesi.

AK Parti'nin seçim vaatleri arasında en önemli kalemi oluşturan asgari ücret zammıyla ilgili en son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

Çelik, "Asgari ücret net 1300 lira ocak" dedi. 

A Haber canlı yayınında konuşan Faruk Çelik, "Muhalefet vatandaşın hissiyatını istismar etti, biz zaten vaat etmesek de bunu yapacaktık" dedi.

Faruk Çelik'in açıklamalarının detayları şöyle:

"Biz asgari ücreti 184 TL’den aldık ve net 1000 TL şu anda. Biz demedik ki bunu 5 kat artıracağız, geçmiş hükümetler bunu gıdım gıdım artırırken, 4 lira 5 lira artırırken, biz bunu 5 katı artırıp 1000 liraya getireceğiz demedik, yapılması gerekeni yaptık. Enflasyonun iki katı üzerinde asgari ücrette artışları gerçekleştirdik. Şunu  söylemeye çalışıyorum bunlar hükümetlerin görevidir,bunları millete karşı çıkıp ‘Ey vatandaş senin hakkın olan bir şeyi sana vereceğim’ demenin doğru olmadığı anlayışı ile AK Parti 13 yıl geldi.

HALKIN HİSSİYATI İSTİSMAR EDİLDİ

Ne zaman ki 7 Haziran’a geldik, karşımıza bir muhalefet çıktı. O güne kadar ideolojik dayatmalarla milletin karşısına çıkan muhalefet, ilk kez vatandaşın hissiyatını  bir anlamda istismar eden bir politika ile milletin karşısına çıktı ve bize de bugüne kadar söylemeden, vaat etmeden yaptıklarımızı şimdi söyleyerek, vaat ederek yapacaklarımız haline getirdi. Çünkü öyle bir hissiyat oluştu ki,  AK Parti söylemek zorunda kaldı.

ASGARİ ÜCRET 1 OCAK 2016’DA NET 1300 TL OLACAK

Bunlar zaten yapmamız gerekenlerdi, asgari ücrette zaten artışı sağlayacaktık biz. İş sağlığı güvenliği kanunu çıkardık orda diyor ki ‘Tehlike sınıfına göre asgari ücreti farklılaştırın.’ O bizim politikalarımızdan bir tanesi, zaten farklılaştıracaktık. Yapacağımız şeyleri söyleyelim bunları vaat ettik biz, 1 Ocak 2016’da asgari ücret net 130 lira.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER