Emekli maaşı hesaplama SGK zam değil düşüş yaptı!

2016 emekli maaşı hesaplaması yapmak için SGK'nın internet sitesine giren emekliler şoke oldu. Emekli maaşı hesaplama sonuçlarına göre zam değil eksik maaş hesabı çıktı.

Emekli maaşı hesaplama SGK zam değil düşüş yaptı!
 Ocak 2016 itibariyle emekli olmak için gün sayanlar ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenmek için sistemden hesaplama yapmaya başladılar.

Yaptıkları bu hesaplamalarda gördüler ki maaşları geçen yıla göre 150 ile 250 lira arasında daha düşük gözüküyor. Bunu gören emekli adayları ise SGK'yı soru yağmuruna tuttu. SGK'dan gelen açıklamaya göre bu durumun nedeni sistemin güncellenmemiş olması.

Hepimiz bir gün emekli olmak için çalışıyoruz. Belki de emekli olma hayalinden daha çok emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağımızın hesabını yapıyoruz. Bunun içindir ki her gün binlerce kez hesap yapılmakta SGK’nın hesaplama motorunda.

uyg.sgk.gov.tr/Aylik Hesap/ bağlantısı ile ulaşılabilen bu uygulama, en düşük 3 bin 600 prim günü olan kişilerin sorgulama yapabildiği ve ‘’bu gün emekli olursam ne kadar aylık alırım’’ sorusuna yanıt bulabildiği bir uygulama olarak popülerliğini korumakta.

2016'DA EMEKLİ MAAŞLARI DÜŞECEK Mİ?

2015 yılında maaşlarını hesaplayan sigortalılar aynı hesabı 2016 yılında yaptıklarında pek iç açıcı bir manzarayla karşılaşmadılar. 2016 yılı hesabında önceki yıla göre 150 - 250 TL arasında daha düşük emekli maaşı bağlanacağını öğrenen sigortalılar tarafından soru ve şikâyet yağmuruna tutulmuş durumdayız.

emekli maaşı hesaplama 2016 sgk

DÜŞÜŞÜN NEDENİ SİSTEMDEKİ GÜNCELLEME SORUNUNDAN

Bu konuda biz de birkaç örnek hesaplama yaptığımızda; yandaki tabloda belirtilen sigortalının 2015’te sistemde hesaplanan ortalama aylık miktarı 2.501,56 TL tutarındayken 2016 yılı itibariyle hesaplanan aylık bilgisi ise tabloda görüldüğü üzere 174,131 TL eksik olarak hesaplanmaktadır.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre konunun muhatabı olan Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilik Yazılımları Daire Başkanlığı’nın açıklaması ise oluşan bu durumun 2016 yılı ile ilgili sistem yazılımı ve parametrelerin henüz güncellenmemiş olmasından kaynaklandığı, emekli maaşlarında 2016 yılı için herhangi bir düşüşün olmadığı yönündedir.

Mevcut sistemin yazılım güncellemeleri ise bir aylık süre sonunda tamamlanacak olup, maaş hesaplamaları ay sonu itibariyle normal değerde seyredeceği alınan bilgiler arasındadır. Yani panik yok… Güncellemeyi bekleyin, yeni parametrelerle emekli maaşları düşmeyecek…

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER