Chp'li Tanrıkulu Mevsimlik İşçilerle Yolculuğa Çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Garı'na gelerek mevsimlik işçilerle beraber trene binip yolculuğa çıktı.Tanrıkulu, Doğu ve Güneydoğu'da yıllardır mevsimlik işçilik yapan vatandaşlarla...

Chp'li Tanrıkulu Mevsimlik İşçilerle Yolculuğa Çıktı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Garı'na gelerek mevsimlik işçilerle beraber trene binip yolculuğa çıktı.

Tanrıkulu, Doğu ve Güneydoğu'da yıllardır mevsimlik işçilik yapan vatandaşlarla bir araya geldi. Diyarbakır Garı'nda toplanan işçiler, eşyalarını trenlere yükleyerek fındık toplamak için Sakarya'ya hareket etti.

Mevsimlik işçilerle tren garında bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, işçilerin sağlıksız ve zor şartlarda yolculuk ettiklerini belirterek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) rapor şeklinde sunacağını söyledi. Mevsimlik işçilerin sorununun Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olduğunu kaydeden Tanrıkulu, "Her yıl binlerce işçi tren veya karayolu ile bölge ve merkez olmak üzere Türkiye’nin batısına, Sakarya’ya ve Ordu’ya fındık toplamaya gidiyor. Genellikle bu mevsimde fındıkların toplanması gerekir ve buradan hareket ederler. Gittikleri yerlerde ve yolculukları sırasında büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Barınma, beslenme ve kadın ile çocukların istismar edilme sorunları var ve bende bunlara dikkat çekmek amacıyla vatandaşlarla beraber seyahat edeceğim Ankara’ya kadar. Mümkün olursa Sakarya’ya kadar eşlik ederek gidecekleri yerlere kadar yanlarında olmaya çalışacağım. Milletvekili ve parti olarak bu insanlarımız yaşadıklarını sorunlara dikkat çekmek istiyoruz. Sorunları çözülmesi açısından mecliste komisyon kurulmasını sağlamaya çalışacağız. Meclis bugüne kadar geçici mevsimlik işçileriyle ilgili tek bir araştırma komisyonu kurmamış. Mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan çok sorunlar vardır. Kapsamlı bir şekilde ele alınıp çözümü için meclisin adım atması lazım. Bu nedenle kendileriyle beraber 24 saat yolculuk edeceğim. Yolculuk koşullarını ve işçilerin sorunlarını dinlemek üzere onlarla olacağım. Geçmiş yıllarda yaşadıklarını sorunlar hakkında da bilgi alışında bulunacağım. Amacım yaşadıklarını sorunlara ortak olmaktır" dedi.

"DEVLET DEMİR YOLLARI İŞÇİLERE ÖZEL SEFER AÇMALI"

Mevsimlik işçilerin kaç kişi olduğu konusunda herhangi bir kayıt tutulmadığını dile getiren Tanrıkulu, "İş güvencesi olmamasına rağmen aldığım bilgiye göre Ağustos'un başından Eylül'e kadar sürüyor fındık toplaması. Yaklaşık 10 bin kişi Diyarbakır’dan, Sakarya’ya yolculuk ediyor. Seyahat, ücret ve beslenme koşulları bakımından ayrımcılık uğruyorlar. Ayrımcılığı ortadan kaldırmak amacıyla bugün buradayız. Devlet Demir Yolları'nın bu talebe göre özel sefer koyması lazım bu mevsimlik işçilere Sakarya veya gidecekleri yerlere kadar özel sefer açması lazımdır. Maalesef Ankara’da inecekler ve banliyö tren seferi olmadığı için başka bir yorucu yolculuk yapacaklar" diye konuştu. Göç eden mevsimlik işçilerin oy kullanmamasına da değinen Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gidecekleri yer ikamet ettikleri yer olmadığı için dolayısıyla bu kadar insan oy kullanamayacak. Aslında Cumhurbaşkanlığının seçim tarihi yanlış bir tarihtedir.Yasa çıktığı zaman 2007’de tabi bu şekilde çıkmıştır. Bu seçimden sonra düzeltilmesi lazım. Kış koşullarında yani Nisan ve Mayıs aylarında olursa bu göç yaşanmadan önce yapılması lazım.”

Tanrıkulu, konuşmasının ardından mevsimlik işçilerle birlikte trene binerek Ankara'ya hareket etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER