Metin Akpınar: Özyönetim tartışılabilir

sinema ve tiyatro sanatçısı Metin Akpınar, HDP'nin daha baştan "özyönetim" ilan etmesinin yanlış olduğunu belirtirken, "özyönetim"in de tartışılması gerektiğini söyledi.

Metin Akpınar: Özyönetim tartışılabilir
 Tiyatro ve sinema oyuncusu Metin Akpınar, Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak'ın sorularını yanıtladı. Ünlü sanatçı, Türkiye'de utanılacak şeyler yapıldığını söyleyerek, "Ama bunları yapanlar utansın" dedi.

"Laik - anti laik savaşı, Türk - Kürt savaşı belki yarın karşımıza çıkacak başka bölünme projeleri oldukça önümüz çok açık değil" diye konuşan Akpınar, yapılması gerekenin işlemekte olan parlamenter sistemin onarılması olduğuna dikkat çekti.

Akpınar, "Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlıkta - ne olacağı çok belli olmayan bir başkanlıkta - ısrar etmesi, buna karşın HDP’nin de özerlik gibi yönetim şekillerinde ısrar etmesi bizi zorlayacak gibi duruyor. Bence doğru yol parlamenter sistemi ihya etmektir" diye konuştu.

Son dönemde gündeme damgasını vuran HDP'nin "özyönetim" açıklamalarını da değerlendiren Akpınar şunları söyledi:

“Özyönetim yanlış bir şey mi? Değil. Bu ülkede başkanlık sistemi önerilip tartışılabiliyorsa özerklik sistemi de önerilebilmeli ve tartışılabilmeli parlamentoda. Tartışıldıktan sonra karara bağlanmalı. HDP’nin yanlışı da, baştan ilan etmesi oldu. ‘Ben böyle yapıyorum, istersen gel istersen gelme, gelmezsen orada kavga çıkarırım’ tarzında konuştu. Böyle olmaz. Bu tavır yanlış.”

'TUTUKLU GAZETECİLER KAHRAMANDIR'

Akpınar, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Sanat nasıl özgür olmak zorundaysa basın da mutlaka özgür olmalıdır. Basınla uğraşılmaz, silahı kalem, düşünce olan insanla uğraşılmaz. Yaprağın üzerine yazar yine gönderir. Onlar birer kahramandır. Sürekli içeride kalmayacaklar elbet. Herkesin bildiği ama kimsenin uygulamadığı bir durum var. Tutuklama işlemi hukukta belli nedenle yapılır. Savcı iddianamesini hazırlar ancak Türk milleti adına hakim karar verir, savcı karar vermez. Artık polis bile karar veriyor, alıyor, götürüp tutukluyor."

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER