Hasat Bereketi İçin Birbirlerini Kırbaçladılar

Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Duranbeyi köyünde bulunan Şeyh Şerif Türbesi'ni ziyaret ederek dua eden binlerce kişi, 'Karmiçi' ismini verdikleri geleneksel oyunda hasadın bereketli olması için saatlerce birbirlerini kırbaçladı.Sabahın...

Hasat Bereketi İçin Birbirlerini Kırbaçladılar
Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Duranbeyi köyünde bulunan Şeyh Şerif Türbesi'ni ziyaret ederek dua eden binlerce kişi, 'Karmiçi' ismini verdikleri geleneksel oyunda hasadın bereketli olması için saatlerce birbirlerini kırbaçladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren çevre köylerden ve Diyarbakır'dan çok sayıda kişi Duranbeyi köyüne geldi. Hasatlarının verimli olması için dua eden köylüler, 800 yıllık geleneği bir kere daha yaşattı. Etkinliğe katılanlar meydanda halka oluşturarak, 'Karmiçi' adı verilen oyunu oynadı. İki gruba ayrılan erkekler, sırayla kamçıyı alarak meydanda birbirlerine vurdu. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği oyunda güç gösterisi yapılırken, elindeki kamçıyı düşüren taraf oyunu kaybetti. 'Karmiçi' oyununda, birbirlerini kıyasıya döven köylüleri, zaman zaman hakem ve köyün ileri gelenleri araya girerek ayırdı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 23:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER