Menengiç Ağaçlarının Meyvesi Antep Fıstığı Olacak

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü girişimiyle menengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşılama seferberliği başlatıldı.Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çermik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü...

Menengiç Ağaçlarının Meyvesi Antep Fıstığı Olacak
Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü girişimiyle menengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşılama seferberliği başlatıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çermik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Güden, kuzey ve batı bölümlerindeki köylerde yüz binlerce yabani menengiç ağacının bulunduğunu söyledi. Güden, "Bu köylerimizde maddi durumu elverişsiz olan vatandaşların arazilerinde kendiliğinden yetişen menengiç ağaçlarını ekonomiye kazandırmak için geçmiş yıllarda olduğu gibi bu senede aşılama projesini hayata geçiriyoruz. 2013 Yılı Antep fıstığı aşılama projesi çerçevesinde İlçemizde 30 köyde 60 bin yabani menengiç ağacına, konusunda deneyimli 42 aşıcı ustası marifetiyle 120 bin göz aşısı yapılması planlanmaktadır. Çalışmalarımızı gelecek yıllarda da sürdürmeye kararlıyız. Aşılarımızın tutması için bölgeyi Kurumumuz elemanlarınca sürekli kontrol altında tutuyoruz” dedi.

Hiçbir ekonomik değeri bulunmayan menengiçlerin üç-dört sene sonra Antep fıstığı vermeye başlamasıyla çiftçilerin konuyu daha iyi anlayacaklarını ve çalışmalara desteklerinin artacağına inandığını belirten Güden, "Ayrıca çalışmalarımıza katkı sağlayan ve parasal kaynağın artırımında destek olan İlçe Kaymakamımız Mimar Sinan Batmaz’a da teşekkür ederim" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 23:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER