TAŞLARIN SIRRI…

HABER ÖZEL: AHMET BEŞENK Taş deyip geçmeyin zira Taşların tarihsel süreç içerisinde rüştünü kanıtlamış materyaller. Zaman içersinde insanları hem tedavi etme hem de cezp etmesi ile hep akıllarda kalan şifalı taşlar, en unutulmuş dönemlerini yaşıyor. 25 Yıllık antika ustası ve taşlar konusunda uzman olan Emin Diril, taşların yarattığı mucizeleri anlattı. Diril, taşların birer şifa kaynağı olduğunun altını çizerek herkesin bu konuda bilinçlenmesinde yarar olduğunu kaydetti. Emin Diril ve pek çok insana göre şifalı taşlar ruhsal ve bedensel sorunların çözümünde birer anahtar ve büyük hazineler.

TAŞLARIN SIRRI…

 25 yıllık işinin ehli Emin Diril, taşların gizemini anlatırken adeta anı yaşayarak insanların bu mucizelerden uzak kalmalarına anlam veremediklerini belirterek sitemlerini dile getirdi.

Hemen, hemen tüm hastalıklarla ilgili şifa veren taşların var olduğunu belirten Emin Diril, masasının üzerin yaydığı şifalı taşları işaret ederek her birinin diğerinden değerli ve önemli olduğunu ifade ediyordu.

Emin Diril, taşların şifalı özelliklerinin bilinmesinde büyük yararların olduğunu şu cümlelerle dile getirdi: “25 yıllık bir mesleki deneyimim var. Şifalı taşlar ile ilgili olarak birebir aile büyüklerimizin de teşviki ile testler yaparak deneyim sahibi oldum. Zaten bu taşların sırları ile ilgili yapılan bilimsel keşiflerde gösteriyor ki birçoğumuzun taş diye fırlatıp attığı veya sadece süs diye kullandıkları taşlar birer şifa kaynağı, birer hayat enerjisi. Şifalı taşların faydaları üzerine birçok bilimsel çalışma yapıldı, hem kutsal kitaplardan alınan bilgiler hem de katkı gören kişiler tarafından şifalı taşların olumlu etkileri olduğuna çok ciddi bir kitle tarafından inanılmaktadır ki bende yürekten inanıyorum.” Dedi.

Tarih boyunca şifa dağıttığına inanılan taşların gizemlerini koruduğuna, insanlara şifa dağıttığına işaret eder Emin Diril, taşların psikolojik rahatlamaya da neden olduğunu kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Özellikle psikolojik rahatlama ile tedavi edilmesi mümkün rahatsızlıklar için şifalı taşlardan yararlanmak mümkündür. Bu taşların şifaları ile alakalı olarak araştırmalarda bulunan şifacılar arasında farklı, farklı değerlendirmeler bulunmaktadır. Örneklemek gerekirse, ametist taşının bağırsaklara iyi geldiği bilinmekle beraber bu konuda oldukça olumlu örnekleri de bulunmaktadır. Yeşil Aventurin taşı ise kalp rahatsızlığı durumlarında olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir. Şifalı taş şifacısı genital bölge rahatsızlıkları, bağırsak ve göğüs rahatsızlıklarında vücudun farklı bölgelerine şifalı taşlar yerleştirilerek tedavi sürecinde etki gösterdiği bilinmektedir. Hatta kişinin rahatsızlığına bağlı olarak farklı bölgelere bu taşlardan koyularak da tedavi yoluna gidilebilmektedir. Ancak bilim tarafından reddedilen bir tedavi yöntemidir.  Kötü enerjinin uzaklaştırılması düşünülen bu şifalı taşların açıklanamaz doğa üstü özellikleri olduğu belirtilmektedir.  Ancak İslam Dininde Hz. Muhammed (S.A.V.) akik takmayı önermesi nedeniyle de İslam toplumlarında şifalı taşların varlığına önem verilmektedir. Son dönemlerde taşların olumlu etkilerine inanan ve öneren tıp doktorlarının sayısında da artışlar bulunmaktadır. Genel olarak kullanım şekli ise takı malzemeleri aracılığı ile taşınarak gerçekleştirilmektedir.” Dedi.

İnsanların anlamadıkları şeylerden uzak kalmak gibi bir özelliğinin olduğunu da belirten Diril, özellikle şifalı taşların merak edilerek araştırılması gerektiğine de dikkat çekerek şunları aktardı: “Daha biz çocukken büyüklerimiz taşların gizemini bizlere anlatıyordular ve bunun sonraki nesillere aktarmamız gerektiğini sürekli vurguluyordular. Şöyle bir şey hep dikkatimi çeker, bundan 25–30 yıl öncesi annelerimiz nazardan bizleri korumak için bizlere mercan takarlardı. Gerçekten de o dönem daha sağlıklı bireyler olarak büyürdük, zaman içersinde camdan yapılan nazar boncukları yapıldı ve bunların koruyucu olmadığı görününce de taşlara olan inançlar süreç içersinde azalmaya başladı. Bir noktada modern dünyanın sahte yüzleri, gerçek taşların koruyucu gizeminin önünü gölgeledi. Ben ve benim gibi bir avuç insan hala bu konuda umutlu olduğumuz için insanları bilgilendirme noktasında inatla devam ediyoruz. Eski insanlara baktığınız zaman kolay hastalanmazdılar, ilaç kullanmazdılar ve dirençliydiler. Herkes olayı sadece gıdalara bağlıyor. Oysa ki hem toprak ile ilişkimiz kesildi, dem de doğadaki şifalı taşlarla. İşte insanların streslerinin, hastalıklarının odak noktası bu uzak kalmışlıktır. Biraz öze dönülebilse, asıl mucizeler o zaman görülecektir.” Dedi.

Doğada bulunan değerli ve şifalı taşlara birkaç örnek vermek gerekirse bazıları özellikleri ile şunlardır:

ELMAS: Taşların en değerlisi kabul edilen elmasın, nikah yüzüklerinde ve gelin takılarında yer alması bir tesadüf değil. Elmasın kadın ve erkek arasındaki aşkı kuvvetlendirdiğine inanılıyor. Elmasın aynı zamanda taşıyan kişiye cesaret verdiği de düşünülüyor.
SAFİR: Gök yakut olarak bilinen safir, aslında pembe, turuncu, yeşil, mor ve siyah renklerde de olabiliyor. Şifalı taş uzmanlarına göre, safir duygusal travmaların yarattığı sorunlar üzerinde oldukça etkili.
YAKUT: Eski çağlarda akıl hastalıklarına karşı koruyucu olduğu düşünülen yakut günümüzde de, yaydığı büyük enerjiyle olumlu yönde değişimin anahtarı olarak kabul ediliyor.
AMETİST: En şifalı taşlar arasında kabul edilen ametist; stres, migren, iştahsızlık, göz ağrıları ve akciğer hastalıklarına karşı kullanılıyor. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği düşünülen ametist ayrıca alkol problemi olanlara da tavsiye ediliyor.
AKİK: Uğur ve bereket taşı akik, şifalı taş uzmanlarına göre, kan dolaşımını hızlandırıyor, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel sağlığı korumaya yardımcı. Akik taşı aynı zamanda sağlıklı ve uzun bir ömrün de simgesi.
AKUAMARIN: Beden ve zihin ilişkisini güçlendirdiği söylenen, akuamarin, denizciler tarafından uzun yıllar boyunca nazara karşı kullanılmış. Akuamarinin aynı zamanda solunum sorunlarına karşı da etkili olduğu iddia ediliyor.
AGAT: Konuşma yeteneğini güçlendirdiği ve bu sayede insanların daha sosyal olmasını kolaylaştırdığı söylenen agatın, tansiyonu dengelediği, kişiyi stresten arındırdığı da söyleniyor.
AMBER (kehribar): Guatr, astım, alerji ve bronşite karşı iyi geldiği söylenen amber, sindirim sistemini de düzenliyor. Ayrıca amberin kötü talihe karşıda tılsım olarak kullanıldığı biliniyor. 
TURKUAZ: Talih taşı olarak bilinen turkuazın, uzun yıllardır tansiyon ve kalp hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Kaygıyı da telkin ettiği söylenen turkuaz kimi uzmanlara göre, kişinin kendisini daha iyi ifade etmesine de yardımcı oluyor. 
İNCİ: İncinin onu taşıyan kişiye güç, huzur ve çalışma azmi verdiği düşünülüyor. İnci kötü duygularda korunmak amacıyla da kullanılıyor. 
AYTAŞI: Duyguların dengelenmesinde, stresin giderilmesinde kullanılan aytaşının lenf bezlerine iyi geldiği, aynı zamanda kadınlarda hormon seviyelerini de düzenlediğine inanılıyor. 
KAPLAN GÖZÜ: Konsantrasyon yeteneğini arttırdığı söylenen kaplan gözünün bu sayede insanların kendilerini işlerine daha rahat vermelerine yardımcı olduğu söyleniyor. Sinirsel spazmları ve baş ağrılarını hafiflettiği belirtilen kaplan, korkudan da koruyor.
KUVARS KRİSTALİ: Vücuttaki fazla elektriği aldığı inen kuvars kristalinin, tansiyonu düzenlediği de biliniyor. Ayrıca kuvars kristalinin cep telefonları ve bilgisayarların yaydığı elektromanyetik dalgaların zararlarından da koruduğu iddia ediliyor. Kuvars kristalleri, topladıkları radyasyondan 15 günde bir yıkanmak suretiyle arındırılabiliyor.
LAL: Kan dolaşımı üzerinde etkili olduğu söylenen lalin, cinsel güç üzerinde de oldukça etkili olduğu iddia ediliyor.
MERCAN: Solunum açıcı etkisi olduğu söylenen mercanın aynı zamanda kişinin cazibesini arttırdığına da ılıyor. Kimileri ise, mercan sayesinde zor giden işlerin kolayca aktığını söylüyor.
SİTRİN: Pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen sitrin aynı anda uygulanan tedavinin gücünü artırmak için de kullanılabiliyor. Tedavi özelliği bulunan yağlar tene sitrinle düğünde çok etkili olduğu düşünülüyor.
TOPAZ: Duygusal yükleri, olumsuz düşünceleri ortadan kaldırdığı söylenen topazın, bu özelliğiyle endişe ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olduğu belirtiliyor.
YEŞİM: Böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan ateşi düşürmek için kullanılan yeşimin, akıl sağlığını korumaya da yardımcı olduğu söyleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2017, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
nurcan kantık
nurcan kantık - 2 yıl Önce

çok Güzel bir sanattınız var

SIRADAKİ HABER