Hüda-par Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Kararı Seçmene Bıraktı

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihi seçmenlere bıraktıklarını belirterek, HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kürtlerin adayı olmadığını söyledi.Cumhurbaşkanlığı...

Hüda-par Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Kararı Seçmene Bıraktı
Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihi seçmenlere bıraktıklarını belirterek, HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kürtlerin adayı olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Hüda-Par olarak, hangi aday destek verecekleriyle ilgili değerlendirmeler yapmak üzere partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, seçmenlerinin tercihleriyle baş başa bıraktıklarını dile getirdi. Seçilecek Cumhurbaşkanının İslami hassasiyetleri dikkate alması gerektiğini anlatan Yılmaz, Cumhurbaşkanı adayları arasında partilerinin misyonunu temsil eden birinin olmadığını vurguladı. HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kürtlerin adayı olmadığını ifade eden Yılmaz, Demirtaş’ın Türkiye partilerinin adayı olduğunu söyledi. Yılmaz, "10 Ağustos 2014 tarihinde, Türkiye tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı doğrudan halkın oyu ile seçilecektir. Cumhurbaşkanının halkın oyuyla seçilmesi olumlu bir gelişme olmakla birlikte, kanuni kısıtlamalardan dolayı Hür Dava Partisi olarak kendi adayımızı gösterme imkanımız olmadı. Her kim olursa olsun, halkın oylarıyla seçilecek bir Cumhurbaşkanından bizim beklentimiz, adaletle, halkın temel insani haklarını gözeterek ve İslami hassasiyetlerini dikkate alarak hareket etmesidir. Seçmenlerimizin de bunları dikkate alacaklarına, inancımızın ve halkımızın faydasına olacak şekilde tavır belirleyeceklerine inanıyoruz. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı seçiminde Hüda- Par olarak, seçmenlerimizi tercihleriyle baş başa bırakmayı uygun gördük. Şuan partimizi misyon olarak temsil edebilecek, kriterlerimize uygun olan bir aday mevcut değildir. İlkeler bazında yaklaşıyoruz. Halkımızın inancına, menfaatine hareket etmeyi kendine esas alan ve bu noktada halka söz veren adaylar olursa halkımız o noktada değerlendirmeyi yapacaktır. Şuana kadar hiç bir Cumhurbaşkanı adayı partimizden destek talebinde bulunmadı. Destek talep edilmeyen noktada da, karşılıksız bir şekilde destek vermek uygun değildir. Demirtaş’ın Türkiye tarihinde ilk Kürt aday olduğu söyleniliyor. Demirtaş, HDP’nin adayıdır. HDP, Türkiye partisidir, Kürt partisi değildir. Dolayısıyla Selahattin Demirtaş, Kürtlerin adayı değildir. Diğer adaylardan bir farkı yoktur" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER