PKK'lı Cemil Bayık'tan olay sözler

ALMANYA'da yayın yapan Bild am Sonntag gazetesi, terör örgütü PKK'nın Kandil'deki lideri Cemil Bayık ile yaptığı bir röportajı yayımladı.

PKK'lı Cemil Bayık'tan olay sözler
 Alman gazetenin bugünkü sayısında Maximilian Kiewel imzasıyla yer alan röportajda KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık, PKK, Türkiye ile yeniden savaşta ifadelerini kullandı.

"Zamanı geldi, artık PKK terör listesinden çıkarılmalıdır" diyen Cemil Bayık konuşmasının devamında "Listede olmak bizim için ağır bir yüktür. Sonuçta, biz sadece Kürtler için mücadele etmiyoruz, tüm etnik gruplar, tüm azınlıklar, dinler için savaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kandilde yapıldığı ileri sürülen röportaj şöyle:

Bayık, siz PKK'nın operasyonel liderisiniz, Türk hükümeti sizi ve organizasyonunuzun peşinde. Nasıl bir yaşam sürüyorsunuz?

Ben grubum ile dağlarda yaşıyorum. Biz köyden köye hareket ediyoruz. Bir sığınakta nadiren bir geceden fazla kalıyoruz. Bazen geceleri yola çıkıp yer değiştiriyoruz. Bazen yürüyerek, bazen de otomobille hareket ediyoruz. Hatta birbirimizle iletişimimizde de çok dikkatliyiz. Çok nadiren cep telefonu kullanıyoruz.

"PKK OLARAK HATALAR YAPTIK"

Bir çok Alman PKK'yı Almanyada kendilerini yakan eylemcilerle hatırlıyor.

Bir süre önce, biz kendi geçmişimizi eleştirel olarak inceledik. Ve biz PKK olarak, kedimizin de hatalar yaptığını gördük. Bunlar arasında, özellikle 90’lı yıllarda, Almanya’da işlenen bazı eylemler de bulunuyor. Bunun için, ben Almanlardan burada bir kez daha özür dilerim. Ben bu hataların tekrarlanmaması konusunda mümkün olan her şeyi yapacağımızı size garanti ederim.

"MÜZAKERE VE SİYASİ ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Diplomatik bir çözüme hala inanıyor musunuz?

Silahlı mücadele amacına çoktan ulaştı. Amaç Kürt sorununu gündemde getirmekti ve biz bunu başardık. Biz artık savaşmak istemiyoruz. Biz, müzakere ve siyasi çözüm istiyoruz. Bunun için bir barış arabulucusuna, üçüncü bir tarafa ihtiyacımız var. Biz bu görevi ABD veya Avrupa Birliği’nin bir parçası olarak Almanya'nın üstlenmesini istiyoruz.

"PKK HİÇBİR ZAMAN TERÖR ÖRGÜTÜ OLMAMIŞTIR"

Onlarca yıldır, Batı’da PKK terör ve cinayetlerle anıldı. Ama IŞİDe karşı savaşmaya başlanıldığından beri, resim değişti Kobaniyi kurtardınız, IŞİDe karşı kimse bu kadar başarıyla mücadele etmiyor. Bir terör örgütünün başındaki biri olarak birdenbire Good Guy olmak nasıl bir duygu?

PKK bir terör örgütü değildir - ve hiç bir zaman da olmamıştı. PKK adalet ve eşitlik için, özgürlük için, barış için, demokrasi için savaşan bir harekettir. IŞİDi birçok yerden çıkarmayı başardıktan sonra Avrupa halkı nihayet PKK’nın gerçek yüzünü anlamaya başladı.

"TÜM BÖLGEYİ KURTARMAYI BAŞARDIK"

IŞİD'e karşı operasyonlar hakkında neler söylersiniz?

PKK gerillaları stratejik açıdan önemli olan Sincarda IŞİD'e karşı mücadele ediyor. Birkaç gündür devam eden büyük operasyon sayesinde tüm bölgeyi kurtarmayı başardık. Biz diğer Kürt partileri ile Suriye’de YPG, Irak’ta peşmerge, çok daha önceden ortak bir askeri güç uğraştık. Ancak operasyon tekrar tekrar ertelendi. Şimdi 1500 PKK gerillaları ile operasyon sürüyor.

"KENDİ SİLAHLARIMIZLA SAVAŞIYORUZ"

Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler ABD’den silah aldı. Kuzey Irak’taki Peşmerge ise Almanya tarafından silahlandırılıyor ve eğitiliyor. Ya PKK?

IŞİD'in yenilmesini isteyen herkes, onunla mücadele eden herkese silah vermeli. Bunu da kimse bizden daha iyi yapamıyor. PKK'lılar IŞİDten korkmuyor. Ancak bugüne kadar dışarıdan bize silah gönderen olmadı. Biz bağışlarla aldığımız kendi silahlarımızla savaşıyoruz. Şayet Batı bize silah verecek olursa, daha iyi savaşırız.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER