Deah'ta Yanık Ünitesi Hizmete Açıldı

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DEAH) yanık ünitesi hizmete açıldı. Her türlü yanığın tedavi edildiği ünitede greft tedavisi de uygulanıyor.Özellikle çocuklarda yanık oranının fazla olduğu, bölgede ihtiyaç duyulan yanık...

Deah'ta Yanık Ünitesi Hizmete Açıldı
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DEAH) yanık ünitesi hizmete açıldı. Her türlü yanığın tedavi edildiği ünitede greft tedavisi de uygulanıyor.

Özellikle çocuklarda yanık oranının fazla olduğu, bölgede ihtiyaç duyulan yanık ünitesi DEAH tarafından hizmete açıldı. Tek kişilik odalardan ve yanıklarda detaylı tedavi ve kısa sürede iyileşme sağlamak için genel cerrahi, çocuk cerrahi ve plastik cerrahi uzmanları ortak bir çalışma yürütüldüğü yanık ünitesinde çocuk ve erişkin hastalar hem ayakta hem de yatarak tedavi ediliyor. Çevre il ve ilçelerden sıklıkla sıvı yanığı, alev yanığı, elektrik çarpması ve tandıra düşme ile oluşan yanıklar yeni açılan yanık ünitesinde tıbbi ve teknik cihazlar yardımı ile yıkama ve temizleme aşamalarının ardından tedavi ediliyor. Yanık ünitesinde 3. derece yanık hastalarına cihaz ve donanımlarla greft tedavisinin de uygulandığı ünitede cerrahi uzmanlarca, vücuttaki herhangi bir dokuyu ve bu dokuyu damar ve sinir bağlantısı olmadan vücuttaki başka bir bölgeye naklediyor. Böylece yanıkla birlikte deforme olan ten onarılarak yanığın etkisi ve belirginliği en aza indirilmesi sağlanıyor.

Diyarbakır Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu yanık tedavisinin dikkatli ve bilinçli yapılması gerektiğini ifade ederek, “Bölgede yanık oranı bir hayli fazla. Ne yazık ki çocuklar tandıra, süt kazanlarına düşüyor. Yani Yanık Ünitesi bölge halkının ihtiyaçlarını karşılamada büyük önem taşıyor. Yanığın ilk müdahalesi hastada deforme ve kalıcı bir etki bırakılmaması açısından da çok önemli. Yanan yer işin uzmanları tarafından temizlenmeli şayet dokuda parçalanma mevcut ise hastaya greft tedavisi uygulanmalıdır. Hastanın vücudunun her hangi bir yerinden alınan doku yanan yere yerleştirilir. Böylece yanıkla deforme olan organda bu estetik yöntem ile hasta eski görüntüsüne daha yakın bir hal alır. Bu yöntem hastanemiz doktorları tarafından da uygulanan bir yöntem olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER