Sahurda Protein İçeriği Yüksek Besinler Tokluk Sağlar

Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Diyetisyen Ceren Aktaş, 3 ana öğün olan beslenme düzeninin, Ramazan ayında 2 ana öğüne düştüğünü, uzun süreli açlığın iftar ve sonrasında yüksek kalorili besinlere eğilimi...

Sahurda Protein İçeriği Yüksek Besinler Tokluk Sağlar
Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Diyetisyen Ceren Aktaş, 3 ana öğün olan beslenme düzeninin, Ramazan ayında 2 ana öğüne düştüğünü, uzun süreli açlığın iftar ve sonrasında yüksek kalorili besinlere eğilimi artırdığını belirterek, beslenme şekillerindeki bu değişimin, mide ve bağırsak sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Dengeli bir beslenme planı oluşturarak ve iftar sonrası kısa süreli egzersiz yaparak Ramazan’ı sağlıklı bir şekilde geçirebilmenin mümkün olabileceğini dile getiren Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Diyetisyen Ceren Aktaş, sağlıklı bir Ramazan için önerilerde bulundu.

Sahurda tuz ve baharat yerine protein zengin besinler tüketilmesini tavsiye eden Ceren Aktaş, Ramazan’da en önemli öğün olan sahurun, kesinlikle atlanmaması gerektiğini belirtti. Aktaş, “Çünkü sahura kalkmamak, hem metabolizmayı zayıflatır hem de gün içinde daha çok acıkmaya neden olur. Sahurda tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir. Çok baharatlı ve tuzlu yiyecekler, gün içinde daha çok su ihtiyacına neden olur. Bu nedenle bu besinlerin tüketimi önerilmemektedir. Sahurda süt, yumurta, peynir çeşitleri gibi uzun süreli tokluk sağlayacak protein içeriği yüksek besinler ve bol söğüş tercih edilebilir. Bu besinleri tüketemeyecek kişiler; meyveli yoğurt veya 1 su bardağı yarım yağlı süt ile hazırlanmış 5-6 yemek kaşığı mısır gevreği tercih edebilir. Ramazan ayında tüketilen besinlerin pişirilme yöntemleri de önem kazanmaktadır. Kızartma usulünün yerine ızgarada, fırında, haşlayarak, buğulayarak pişirilmiş yiyecekleri tercih etmek mide kramplarına, reflüye, mide yanmasına ve hazımsızlığa karşı koruyucudur” dedi.

Oruç tutan insanların iftar vaktinde hemen ana yemeğe başlamaması gerektiğini belirten Diyetisyen Ceren Aktaş, uzun süren açlığın ardından iftarda ağır ve enerji değeri çok yüksek olan besinlerin bir anda tüketimi, kan şekerinin yükselmesine neden olduğunu söyledi. Aktaş, “Oruç, hurma ve kuru kayısı gibi meyvelerle açılabilir. Sonrasında ise 1 kase çorba ve salata ile devam edip ana yemeğe 15-20 dakika sonra geçebilir. Ana yemekte de bir miktar etli sebze yemeği, ızgara et, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt, ayran gibi besinler tercih edilebilir” diye konuştu.

“İFTARDAN SONRA YÜRÜYÜŞ YAPILMALI”

İftarla sahur arasında en az 2 ara öğün tüketilmesi gerektiğini önerin Diyetisyen Ceren Aktaş, yemeğin üzerine yaz meyvesi olarak bilinen kavun, karpuz veya az şekerli ya da şekersiz olarak hazırlanan komposto tüketilmesini önerdi. Aktaş, “Yemekten 1 saat sonra küçük bir porsiyon sütlü tatlı da tercih edilebilir. İftardan ortalama 1,5-2 saat sonra ise yapılacak hafif tempolu yürüyüş, besinlerin sindirimine yardımcı olacak ve zayıflayan metabolizmayı hızlandıracaktır. Uzun süre açlık, kabızlık sorununun artmasına sebep olabilir. Bağırsakların tembelleşmemesi için iftardan sonra ara ara kurutulmuş meyveler atıştırılabilir. Ayrıca kabızlık sorunu yaşamamak için su tüketimi de son derece önemlidir. Su tüketimi özellikle sıcak havalarda daha da önem kazanmaktadır. Vücudun günlük su ihtiyacı 1,5-2 litreyken, yaz aylarında bu gereksinim 2,5-3 litreye kadar çıkarılmalıdır. Ramazan ayının da yaza denk gelmesi sebebiyle belirtilen sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekir” şeklinde konuştu.

Diyetisyen Ceren Aktaş, tansiyon, şeker ve kolesterol hastalarının oruç tutup tutamayacaklarına, doktorlarına danışarak karar vermeleri gerektiğini de belirtti. Aktaş, “Oruç tutması sakıncalı olan hasta grupları, doktorlarının önerilerine uygun hareket etmelidir. Hamileler ve emziren anneler de iftar sofralarının cazibesine kapılmadan yeterli miktarlarda besin tüketmelidir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER