Uzmanlardan Sıcak Hava Uyarısı

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Cegerğun Polat, yaz aylarında, sıcaklığın etkisi ile vücudun ısı dengesini sağlamak için kalp daha fazla çalıştığına dikkat çekerek, sıcaklardan yalnızca hipertansiyon...

Uzmanlardan Sıcak Hava Uyarısı
Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Cegerğun Polat, yaz aylarında, sıcaklığın etkisi ile vücudun ısı dengesini sağlamak için kalp daha fazla çalıştığına dikkat çekerek, sıcaklardan yalnızca hipertansiyon ve kalp hastaları değil, sağlıklı kişiler de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Yaz sıcaklarından korunmak için alınacak önlemler ile kalp sağlığını korumanın mümkün olabileceğini anlatan Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Cegerğun Polat, sıcak havanın etkisi ile kan dolaşımı düzensizleşen kalp ve damar hastaları gerekli önlemleri almazsa, kalp krizi tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, şunları söyledi: “Kalp ve damar hastalıkları, kronik hastalıklar içerisinde yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunudur. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada her yıl ortalama 18 milyon, Türkiye’de ise 200 bin kişi, kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı, her geçen yıl artış göstermektedir. Kalp hastalıklarının ve kalp krizlerinin oluşumunda; başta sigara olmak üzere düzensiz beslenme, stres ve daha birçok neden etkili rol oynamaktadır” dedi.

“SICAK HAVALAR KALP KRİZİ NEDENİ”

Kalp krizinin en önemli risk faktörlerinden biri yaz aylarında sıcak ve nemli havalar olduğunun uyarısından bulunan Polat, hava sıcakları ani kan basıncı düşüşü ya da yükselmesi nedeni olabileceğini dile getirdi. Polat, “Kalp ve damar hastalarında, ileri yaştakilerde bu ani değişimler kalp krizi ile sonuçlanabilir. Güneş ışınları ile uzun süreli temas buna zemin hazırlar. Bu nedenle özellikle kalp ve damar hastalarının sıcaklardan korunması, güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması çok önemlidir. Bu hastalar, güneşin dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalı, dışarı çıkmak durumunda olanlar serin yerlerde bulunmalı ya da şemsiye kullanarak gölge olan alanlarda yürümelidir. Vücudun sıvı dengesinin korunabilmesi için aşırı terlemeyle kaybedilen sıvının tekrar kazanılması çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında suyun günde 2,5-3 litre tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca tansiyon ve kalp hastaları mutlaka kardiyoloji uzmanı kontrolünde gerekli tetkik ve takiplerini yaptırmaları gerekir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER