AK Parti Diyarbakır'da Seçim Sonuçlarına İtiraz Etti

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, seçimlerde kentin birçok bölgesinde usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek, oyların yeniden sayılması için ilçe seçim kurullarına başvuruda bulundu.

AK Parti Diyarbakır'da Seçim Sonuçlarına İtiraz Etti
 AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, seçimlerde Diyarbakır'da usülsüzlük yapıldığını iddia ederek ilçe seçim kuruluna başvurdu. İl Başkanı Muhammed Dara Akar, HDP'lilerin ölülerin yanı sıra hastane ve askerde bulunanların yerine bile oy kullandığına yönelik tespitlerinin olduğunu öne sürdü.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nca, 1 Kasım seçimlerinde kentteki birçok bölgede usulsüzlük yapıldığı ileri sürülerek, ilçe seçim kurullarına oyların yeniden sayılması için başvuruda bulunuldu. Konuya ilişkin İHA'ya açıklamalarda bulunan İl Başkanı Muhammed Dara Akar, usulsüzlük yapıldığına ilişkin birçok tespitte bulunduklarını kaydetti. HDP'lilerin ölülerin yanı sıra hastane ve askerde bulunanların yerine bile oy kullandığını iddia eden Akar, "2 günlük bir çalışma neticesinde hassas ve titiz bir şekilde elde ettiğimiz tespitler doğrultusunda bugün itirazlarımız yapıldı. İlçe seçim kurullarına yapılan bu itirazların neticesi beklenmektedir. Doğrusu geçen seçimde de olduğu gibi bu seçimde de okul etrafında ciddi psikolojik baskı yapıldı. Öbek öbek oralarda biriken insanlar gelenleri ciddi şekilde yönlendirdiler. Elimizde fotoğrafları da var. Hatta onlarınHDP lehine oy kullanmalarını zorladılar. Örgütlü bir şekilde korkutma ve yıldırmaların olduğunu çoğu yerde saptamış durumdayız" dedi.

"BLOK OY KULLANMASI SAPLANMIŞTIR"

Blok halinde oy kullanıldığını da tespit ettiklerine dikkat çeken Akar, "Diyarbakır'da sandıkların açılmasına yarım saat kala yaptığımız tespitler sonucu yüzde 8 ile 10 arasında katılım düşüşünün yönündeydi. Fakat sandıklar açılıp ve sayımlar yapıldığı sırada burada gördüğümüz şey birçok yerde katılmama yok gibi. Sandıkta 280 seçmen varsa tamamı oy kullanıldığı göründü. Geçersiz bir tek oyunda olmadı. Bununda ilginç olduğunu ve bölgenin sosyopolitik yapısının göz önüne alındığında okuma yazma oranına ilişkin Türkiye ortalamasında geçersiz oy beklendi. Ancak hiçbir sandıkta geçersiz oy olmadı" diye konuştu.

"TALEBİMİZ OYLARIN YENİDEN SAYILMASI YÖNÜNDE"

AK Parti'nin birçok oyunun çalındığını da iddia eden Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"HDP'nin geçersiz oylarının geçerli sayıldığı yönünde saplantılarımız var. Ama AK Partikonusunda doğrusu müşahitlerin de vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda çok zorlukların çıkarıldığı yönündedir. Çabamız yasa ve hukuk çerçevesinde herkesin iradesinin sandığa yansımasını bekliyoruz. Özellikle kırsal bölgelerde güvenliğin daha problemli olduğu yerlerde mesela SilvanLiceKocaköyHazroKulp ve Dicle gibi yerlerde aynı durumlar var. Bizim müşahitlerimiz elinden geleni yaptı. Ne yazık ki bu bölgenin malum durumundan ötürü güvenlik nedeniyle köy ve kırsal alanda blok oyların kullanılması bizi düşündürmektedir. Bizde bu manada yasal itirazımızı bugün gerçekleştirdik. TalebimizDiyarbakır'daki oyların tekrar sayılması yönündedir. Çıkacak sonuca hepimiz rıza gösterelim. AK Parti'nin lehine HDP'nin ise aleyhine bir durum yaratılmıştır."
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER